PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Kamienie szlachetne - podstawowe informacje.

2017-08-09

Kamienie szlachetne od dawna fascynowały ludzi, były wyznacznikiem wartości, różnobarwnym kamieniom szlachetnym przypisywano magiczną moc, złe uroki czy też właściwości lecznicze. Ze względu na rzadkość występowania oraz wysoką cenę posiadanie kamieni szlachetnych było przywilejem najbardziej wpływowych i zamożnych ludzi.

Zastosowanie kamieni szlachetnych
Ilość i różnorodność kamieni szlachetnych jest ogromna, w zasadzie każdy minerał występuje w rożnych odmianach o innych właściwościach fizycznych i chemicznych, jednak większość z nich ze względu na unikatową barwę i wygląd są stosowane w jubilerstwie lub w produkcji przedmiotów dekoracyjnych.

Najbardziej znane kamienie szlachetne:
 diamenty
• szmaragdy (grupa berylu)
• rubin  (grupa korundu)
• szafir (grupa korundu)


Gdzie występują kamienie szlachetne?
Kamienie szlachetne występują głównie w  Ameryce południowej, Afryce, Australii oraz Azji. Za znaczących dostawców diamentów uważa się: Botswanę, RPA, Angolę, Kongo, Namibię, Sierra Leone, Gwineę, Rosję, Chiny, Brazylię, Wenezuelę, Kanadę oraz Australię. Korundy eksportowane są głownie z Birmy, Tajlandii, Sri Lanki,  Tanzanii oraz Australii a szmaragdy z Kolumbii, Zimbabwe, RPA czy Afganistanie.


Inwestycja w kamienie szlachetne
Kamienie szlachetne jako inwestycja zawęża się głównie do oszlifowanych diamentów zwanych brylantami. W przypadku diamentów  dopuszczalna jest ingerencja człowieka tylko w proces szlifowania, natomiast wszelkie zabiegi poprawiające jakość tj czystość i barwę traktuje się jako zabiegi inwazyjne i negatywnie wpływające na wartość kamienia a nawet mogą spowodować, że diament jest bezwartościowy. Zabiegi takie nazywa się "traktowaniem" i są one często stosowane w przypadku szmaragdów, rubinów i szafirów. Traktowane kamienie stają się atrakcyjniejsze wizualnie, zabieg też poprawia mechaniczną odporność kamieni. 

Diamenty inwestycyjne można scharakteryzować jako  kamienie w 100% naturalne, certyfikowane przez uznaną instytucję gemmologiczną np: GIA, IGI czy HRD, o masie co najmniej 1 karata ( 1 ct = 0,2grama), barwie białej (D,E,F), czystości, dzie inkluzje są trudno dostrzegalne przy 10 krotnym powiększeniu (od IF do VS2) oraz co najmniej bardzo dobrym stopniu wypolerowania (Very Good lub Excellent). Cena kamienia determinowana jest przez jego unikalność czyli rzadkość występowania. 

pixel