PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Waga magnetyczna domowej roboty do sprawdzania sztabek

2017-01-13
Waga magnetyczna domowej roboty do sprawdzania sztabek
Jak wspominaliśmy  we wcześniejszym artykule na rynku można spotkać idealnie odwzorowane falsyfikaty złotych sztabek i monet. W weryfikacji nie pomaga fakt, iż większość produktów, zwłaszcza sztabek jest w opakowaniach. Na polskim portalu aukcyjnym kilka osób sprzedaje falsyfikaty sztabek mennic Perth Mint oraz Pamp, można tez zakupić srebrnego Kangura czy Krugerranda. Sprzedawcy informują o tym, iż są to atrapy ale sam produkt już takich oznaczeń nie ma - jest to fałszerstwo. Już kilka miesięcy temu na różnych portalach internetowych mogliśmy przeczytać, że kliku oszustów chciało takowe sztabki sprzedawać w lombardach i kantorach. W warszawskim urzędzie probierczym również była wywieszona informacja aby uważać na fałszywki.

Do niniejszego testu kupiliśmy na w/w portalu min. sztabkę Perth Mint 20g - zdjęcia poniżej:

fałszywa sztabka po stronie lewej


fałszywa sztabka po stronie lewej


fałszywa sztabka po stronie lewej


fałszywa sztabka po stronie lewej

fałszywa sztabka po stronie lewej

Sztabka oryginalna ma masę 27,16g w opakowaniu, sztabka nieoryginalna ma masę 26,15g - więc ta informacja nie jest przydatna przy weryfikacji. Różnica w jakości wykonania jest ewidentnie słabsza w przypadku podróbki, sztabka jest znacznie grubsza i mniej przyłożono się do detali. Należy jednak pamiętać, że falsyfikat kosztował ~15$ wiec na taki budżet jest to rewelacyjna jakość. Oczywiście falsyfikat jest tylko cienko pozłocony.

"Waga magnetyczna" to urządzenie, które bada właściwości magnetyczne metali. Złoto i srebro są diamagnetykami – odpychają się od magnesu, typowe podróbki zawierające wolfram, tantal czy molibden są paramagnetykami – są bardzo lekko przyciągane przez magnes. Zależności te pozwalają na szybką i nieniszczącą weryfikację. Istnieją firmy które sprzedają takie wagi za cenę około 900-950 Euro, wyglądają np tak:

Powyższe urządzenia wyglądają profesjonalnie i wizualnie  przypominają zwykłą wagę, a tak na prawdę są to zwykłe wagi odrobinę przerobione. W miejsce szalki wkręca się trzpień, który ma na samym końcu silny magnes, następnie na szalkę zakłada się plastikowy "daszek" - i już.

Aby wykonać takie urządzenie potrzebujemy oczywiście zwykłą wagę, magnes neodymowy, wypełniacz - np lekki plastikowy kubek lub sztywna gabkę oraz plastikowy pojemnik.


od lewej magnes neodymowy 50mmX20mm, zwykłe kubki plastikowe, pojemnik na żywność

po "zmontowaniu" waga wygląda następująco:

może ciężko w to uwierzyć ale to już - waga działa identycznie jak te za 4000złważne jest żeby między magnesem a pokrywą był odstęp, aby pokrywa nie naciskała na szalę wagi. 

Pokrywa powinna być tak dobrana aby jej średnica była większa od średnicy szali.od lewej oryginalna sztabka Perth Mint (+ na wadze) , falsyfikat (-) na końcu oryginalna moneta Ag 1oz Kangur w kapslu (+)

Waga działa, ponieważ prawdziwe, czyste  złoto i srebro to diamagnetyki - można wyobrazić sobie to w ten sposób, że czyste złoto lub srebro odpycha magnes, który naciska na szalę, dlatego powstaje wynik dodatni.


Użyliśmy również dokładniejszej wagi karatowej, opakowania spożywczego, gąbki i mniejszego magnesu neodymowego 
wskazanie na "+" oznacza oryginalny produkt, "-" to falsyfikat - wagi magnetyczne "samoróbki" działają z taką samą dokładnością jak te oferowane przez zachodnich sprzedawców.

Należy jednak pamiętać, aby metale szlachetne kupować w rzetelnych firmach, które oferują sprawdzone, oryginalne produkty.pixel