PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Cena SPOT i LBMA a cena sztabek i monet.

2016-09-03
Cena giełdowa SPOT to aktualna cena towaru notowanego według giełdy w Nowym Jorku i charakteryzuje się dynamiczną zmianą. Ceny giełdowe złota i srebra oraz innych metali szlachetnej zależą od popytu, podaży, sytuacji gospodarczej, kosztu wydobycia i innych. Innym wyznacznikiem ceny giełdowej jest cena LBMA Gold dla złota, ta zmienia się 2 razy w ciągu dnia o godzinie 10:30 oraz 15:00 czasu londyńskiego. LBMA Silver price jest notowana raz w ciągu doby o godzinie 12:00 czasu londyńskiego. Zarówno cena SPOT i LBMA nie zmieniają się w ciągu weekendów i wybranych dni (np. przerwy w pracach banków w Wielkiej Brytanii - UK bank holidays)

Cena monet i sztabek jest wyższa niż cena kruszcu na giełdzie. Powodem tego jest fizyczna, często atrakcyjna forma sztabek inwestycyjnych i monet bulionowych. Aby przerobić wydobyte złoto lub srebro w wyroby mennicze czy sztabki potrzeba wielu zabiegów. Złoto jest poddawane rafinacji, czyli jest oczyszczane z innych pierwiastków, następnie czysty kruszec jest przetapiany w sztabki lane (cast bars) lub produkuje się blachę z której następnie wycina się krążki do produkcji monet lub płytki do produkcji sztabek bitych (minted bars). Gotowe półfabrykaty bije się, sztabkom nadaje się numery seryjne (najczęściej są grawerowane ) i w zależności od producenta i serii wyrobów sztabki i monety mogą być dodatkowo zabezpieczone w blistry (CertiCard lub CertiPack). Oczywiście opisany schemat jest dużym uproszczeniem, gdyż we wszystkich mennicach są pewne standardy, kontrole jakości i wymogi które trzeba zachować.
Do całości dochodzą koszty ubezpieczenia, transportu oraz marża mennic i dystrybutorów, a przy wyrobach srebrnych podatek. Należy również pamiętać, że ceny zarówno sztabek jak i monet maleją w przeliczeniu na 1gram gdy wybieramy produkty o większej masie.

Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu producenta RMC Republic Metals Corporation, który pokazuje współczesny proces produkcji monet:


pixel