DIAMENTY LAB GROWN
Czym są diamenty LAB GROWN (laboratoryjne)?
Diamenty LAB GROWN (hodowane w laboratorium) mają zasadniczo takie same właściwości chemiczne, optyczne i fizyczne oraz strukturę krystaliczną jak diamenty naturalne. Podobnie jak naturalne diamenty, składają się ze ściśle związanych atomów węgla i są tak samo twarde. Główne różnice między diamentami wyhodowanymi w laboratorium a diamentami naturalnymi wynikają z ich pochodzenia. Diamenty LAB GROWN w najprostszy sposób opisuje porównanie: diamenty hodowane w laboratorium są jak „lód z lodówki”, podczas gdy naturalne diamenty są jak „lód z lodowca”. Obydwa są „lodem”, chociaż historie ich powstawania i wiek każdego z nich są zupełnie różne.
Jak powstają diamenty laboratoryjne?
Diament naturalny powstaje głęboko w skorupie ziemskiej, nawet 200 km pod ziemią, a proces ten trwa miliony, a czasem nawet miliardy lat. Do ich powstania potrzebne jest ekstremalnie wysokie ciśnienie oraz temperatura przekraczająca 1200°C. W efekcie dochodzi do przekształcenia węgla w diament, który następnie przedostaje się wraz z przepływami stopionej lawy do wyższych partii ziemi, gdzie jest wydobywany. Wytwarzanie diamentów LAB GROWN znacznie przyspiesza ten proces, który trwa zaledwie 1-4 tygodnie.
Istnieją dwa sposoby hodowania diamentów w laboratorium:
- metoda HPHT (High Pressure High Temperature) – podczas hodowli stosuje się wysoką temperaturę i wysokie ciśnienie, co odzwierciedla naturalne warunki towarzyszące powstawaniu diamentów w przyrodzie,
- metoda CVD (Chemical Vapour Deposition) – diament powstaje wskutek reakcji chemicznej gazów i atomów węgla, które osadzają się na substracie, tworząc kamień szlachetny.
Obie metody pozwalają uzyskać diamenty syntetyczne o doskonałych parametrach, których jakość nie ustępuje naturalnym kamieniom szlachetnym.