PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Dlaczego warto inwestować w diamenty?

2016-08-10

Diamenty inwestycyjne to w perspektywie długookresowej dobra i pewna lokata kapitału, bowiem nie podlega ona dewaluacji (jak środki pieniężne) ani dekapitalizacji (jak środki trwałe). Wynika to przede wszystkim z faktu, że właściwości fizyczne diamentu, które decydują o jego wartości, są niezmienne w czasie. Istotny jest również stale utrzymujący się na wysokim poziomie popyt oraz zmniejszające się wydobycie diamentów z naturalnie występujących złóż. 

Dokonując zakupu należy jednak zwracać baczną uwagę nie tylko na koszt diamentu, ale przede wszystkim na zapisane w certyfikacie cechy jakościowe kupowanych kamieni. Im diamenty na sprzedaż są większe i bardziej czyste, a barwa i proporcje szlifu lepsze, tym pewniejszy jest zysk i łatwiejsza ewentualna odsprzedaż. Lokowanie kapitału w diamenty inwestycyjne zawsze warto poprzedzić zasięgnięciem porady u wiarygodnego eksperta – najlepiej takiego, który również doradzi, jak inwestować w diamenty w obrębie dostępnego kapitału inwestycyjnego. 

Ile kosztuje diament?

Ceny diamentów dostępnych obecnie na rynku są bardzo zróżnicowane, co wynika przede wszystkim z ogromnej liczby wariantów, w jakich można kupić diamenty inwestycyjne. Dzięki temu każda osoba zainteresowana zakupem kamienia może bez większych problemów znaleźć i nabyć diament inwestycyjny w obrębie posiadanego budżetu. 

Jeśli chodzi o to, ile kosztuje 1 karat diamentu (jednostka masy, która pozwala opisać wielkość diamentu), to nie ma jednej, stałej ceny rynkowej. Wartość diamentu jest w największym stopniu uzależniona od jego czystości (liczby i wielkości skaz wewnętrznych) oraz wielkości i wagi liczonej w karatach (ct), gdzie 1 ct = 0,2 grama. Zależnie od charakterystyki konkretnego kamienia, cena diamentu za karat może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych i więcej. 

Sprzedaż diamentów na rynku polskim, jak i na rynkach międzynarodowych, odbywa się z użyciem ceny diamentów za karat, ale wiedząc, że 1 karat to 0,2 grama, można łatwo obliczyć, jaka jest cena diamentu za gram – wystarczy przemnożyć cenę za karat przez 5. 

Czy warto inwestować w diamenty?

Dywersyfikacja swoich oszczędności poprzez posiadanie ich w różnych formach lokacyjnych skuteczniej zabezpiecza je przed fluktuacjami rynkowymi. W dobrze zdywersyfikowanym portfelu oszczędności, diamenty stanowią jedną z pewniejszych form lokaty kapitału ze względu na stabilny, systematyczny wzrost ich cen oraz stale utrzymujący się popyt. 

Jeśli chodzi o diamenty, inwestycja w nie cechuje się praktycznie zerowym ryzykiem oraz wysokim prawdopodobieństwem zysku w dłuższej perspektywie czasowej. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto się zdecydować na tę formę lokaty oszczędności. Oto krótka lista pozostałych korzyści z inwestycji w diamenty: 

  • w przeciwieństwie do waluty papierowej, wartość diamentu nie zależy od denominacji, kryzysów walutowych i gospodarczych, 
  • są uniwersalnym środkiem płatniczym znanym na całym świecie, 
  • są lokatą kapitału niepodlegającą żadnej kontroli przy zakupie, sprzedaży czy transporcie, 
  • reprezentują realną wartość materialną, umożliwiającą natychmiastową sprzedaż diamentów w Polsce bądź za granicą niezależnie od sytuacji finansowej rynku, 
  • ceny diamentów stale i systematycznie rosną w związku z coraz większym popytem i ciągle malejącą podażą kamieni naturalnych wysokiej jakości, 
  • diamenty są odporne na czynniki mechaniczne (najtwardszy materiał na świecie występujący naturalnie w przyrodzie), chemiczne (nie reagują z większością żrących kwasów) i termiczne (są praktycznie niepalne), 
  • są niewielkie, ale mają bardzo dużą wartość, 
  • są łatwe do przechowywania i nie ulegają zniszczeniu w przypadkach klęsk żywiołowych, 
  • są realną lokatą kapitału, niezależną od instytucji finansowych i niepodatną na ich działania, 
  • są ruchomym nośnikiem majątku, co jest szczególnie ważne w przypadku konfliktów zbrojnych czy migracji ekonomicznych, 
  • są lokatą kapitału, a jednocześnie mogą być wspaniałym prezentem, używanym na co dzień, 
  • od XV w. są najbardziej pożądanym kamieniem zaręczynowym, 
  • są najprostszym sposobem międzypokoleniowego przekazywania rodzinnego majątku bez płacenia podatku od darowizny.

Diamenty inwestycyjne – gdzie i jak kupować?

Decydując się na inwestycję w diamenty, kupno najlepiej poprzedzić gruntowną analizą rynku – zarówno pod kątem dostępności kamieni o pożądanych parametrach, jak i możliwego zysku. Rynek diamentów cechuje się inną specyfiką, niż inne instrumenty finansowe, wymaga również innego kapitału inwestycyjnego. Oto kilka porad dotyczących tego, jak inwestować w diamenty, gdzie zaopatrywać się w diamenty inwestycyjne i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu. 

  1. Zawsze należy pamiętać, że inwestycja w diamenty powinna być jedynie częścią portfela inwestycyjnego rozsądnego inwestora, ponieważ wszystkie dostępne obecnie na rynku aktywa mogą przynieść straty. 
  2. Diamenty inwestycyjne to długofalowa lokata kapitału, dlatego nie należy się na nią decydować, jeśli celem inwestora jest szybki zysk. 
  3. Diamenty inwestycyjne najlepiej kupować u rzetelnych, sprawdzonych dystrybutorów, którzy do każdego kamienia dołączają certyfikat autentyczności wystawiony przez jedno z renomowanych, uznanych laboratoriów gemmologicznych. Nigdy nie należy kupować diamentów bez certyfikatu, nawet jeśli mają niską cenę. Co prawda tani diament nie musi wcale okazać się podróbką. Brak certyfikatu może jednak sprawić, że będzie bardzo trudny do odsprzedania. 
  4. Należy unikać zakupu diamentów z niepewnych źródeł oraz nabywania takich kamieni, co do których istnieje podejrzenie, że pochodzą z kradzieży lub zostały wydobyte z pogwałceniem praw człowieka. 
  5. Inwestycje w diamenty to nie to samo, co zakup biżuterii z diamentami. W pierwszym przypadku nabywany jest kamień szlachetny o określonych parametrach i właściwościach, natomiast w drugim (biżuteria) ceny diamentów nie stanowią pełnego kosztu zakupu – dochodzi jeszcze wartość oprawy jubilerskiej, a także koszt pracy i ewentualna marża sprzedawcy. Warto mieć ten fakt na uwadze. 
Informacje odnośnie realizacji zamówień internetowych. kliknij
pixel