Jak wybrać dealera metali szlachetnych? Praktyczny przewodnik po bezpiecznych inwestycjach.
Inwestowanie w metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy platyna, jest popularnym sposobem zabezpieczania swoich oszczędności i dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Kluczowym elementem tego procesu jest wybór odpowiedniego dealera metali szlachetnych, który będzie godnym zaufania, oferującym uczciwe ceny i wysoką jakość usług partnerem.
Przy tej okazji, warto wspomnieć, że rynek metali lokacyjnych jest bardzo homogeniczny. Gros firm posiada w swojej nazwie człon „mennica”, choć tylko niewielka część wybija produkty we własnym zakresie. „Mennica” w nazwie marki buduje wiarygodność, ale kupującym utrudnia odróżnienie, co negatywnie wpływa na budowę świadomości.
Tym bardziej, podstawą świadomych decyzji zakupowych powinna być skrupulatna eksploracja rynku i ciągłe poszerzanie wiedzy, ponieważ zdobycie podstawowych informacji pozwoli zaoszczędzić czas oraz zniweluje stres związany z pierwszym zakupem. Warto zatem przyjrzeć się kilku kluczowym kwestiom, aby uniknąć potencjalnych błędów i zagwarantować udane inwestycje.
Działalność kantorowa i certyfikaty
W Polsce działalność dealerów metali szlachetnych jest regulowana przez Ustawę z dnia z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe. Wspomniany dokument, określa prawa i obowiązki podmiotu gospodarczego w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych (np. złote monety bulionowe i sztaby) oraz pośrednictwa w ich kupnie i sprzedaży. Podmioty prowadzące wyżej wymienioną działalność podlegają obowiązkowi wpisu do tzw. działalności kantorowej, a rejestr prowadzony jest przez Narodowy Bank Polski (NBP). Chcąc zweryfikować czy danym podmiot posiada wpis do działalności kantorowej i tym samym prowadzi swoją działalność zgodnie z literą prawa, należy skorzystać z rejestru dostępnego pod adresem https://kantor.nbp.pl/. Przy powyższej okazji, warto również wziąć pod uwagę wszelkie certyfikaty, licencje i wyróżnienia, które są poświadczeniem oryginalności produktów sprzedawanych przez daną "mennicę", a także potwierdzeniem kompetencji i najwyższych kwalifikacji danej firmy i jej pracowników.
Reputacja, doświadczenie i prestiż
W parze z kwestiami formalnymi, powinny iść reputacja firmy i jej doświadczenie. Pozytywne opinie klientów oraz referencje są istotnymi czynnikami, które świadczą o wiarygodności danego podmiotu. Warto skorzystać z różnych źródeł informacji, takich jak recenzje internetowe, fora dyskusyjne czy opinie ekspertów branżowych, choć należy do nich podchodzić z dystansem. Pamiętajmy, że zwłaszcza te skrajne opinie mogą one być przedmiotem tzw. amplyfingu internetowego (wzmacnianie w internecie przekazu dotyczącego danej marki) lub jego odwróconej postaci, np. w wyniku podszywania się pod klienta przez nieuczciwą konkurencję.
Elementy takie jak kwalifikacje poszczególnych osób, a także liczba lat obecności na rynku, składające się na doświadczenie firmy to kolejne elementy, które powinniśmy zweryfikować przed zakupem lub sprzedażą metali szlachetnych.
Warto również brać pod uwagę obecność dealera na scenie metali szlachetnych, rozumianej jako uczestniczenie w spotkaniach branżowych i konferencjach, bowiem może to świadczyć, że firma jest istotnym, znaczącym głosem sektora. Pojawianie się przedstawicieli danego sprzedawcy na branżowym forum, może być dodatkowym poświadczeniem wysokich kompetencji członków jego zespołu, a dodatkowo nadaje prestiżu.
Transparentność cenowa
Przejrzystość cenowa to kolejny istotny element przy wyborze dealera metali szlachetnych. Należy unikać firm, które nie udostępniają jasnych informacji na temat cen i prowizji. Cena metalu powinna być adekwatna do aktualnych rynkowych notowań. "Mennice", które oferują zbyt atrakcyjne warunki, mogą budzić podejrzenia co do autentyczności oferowanych produktów lub jakości obsługi. Tym samym, jakkolwiek kusząca może być oferta znacznie odbiegająca swoją ceną w dół od średniej rynkowej, przyglądajmy się ze wzmożoną czujnością podobnym propozycjom.
A propos transparentności cenowej, warto pytać dealerów metali szlachetnych o tzw. spread, czyli różnicę między ceną kupna i sprzedaży konkretnego waloru, w danym momencie. Zwykle spread jest na poziomie 3-4%. Im niższy spread, tym lepiej dla kupującego, ponieważ cena danego produktu jest bliższa rynkowej cenie złota. Tę informację powinniśmy otrzymać zawsze od ręki, a może ona nam posłużyć jako jedno z kryteriów wyboru docelowego partnera.
Dobry dealer? Czyli jaki?
Dobry dealer metali szlachetnych powinien działać na zasadzie „sprzedawca – doradca – konsultant” i być skłonny do udzielenia porad i odpowiedzi na pytania klientów, np. jaka jest aktualna cena złota, jak kształtuje się kurs srebra czy kurs palladu lub ile kosztuje uncja platyny. Jeśli firma nie jest skora do udzielenia klarownych informacji czy nie udziela odpowiedzi na pytania, warto rozważyć inne opcje. Klient powinien czuć się pewnie i dobrze poinformowany przed podjęciem decyzji.
Jedną z podstawowych kwestii, którą dobry sprzedawca powinien nam pomóc rozstrzygnąć jest kwestia budżetu. Temat inwestycji w metale szlachetne, a szczególnie w złoto, wielu osobom kojarzy się z dużym wydatkiem. Należy natomiast pamiętać, że gramatura produktów ze złota zaczyna się już od 1 grama, co przekłada się na koszt kilkuset złotych, w zależności od kursu obowiązującego na dany moment. Taka informacja padająca z ust przedstawiciela danej "mennicy", powinna skutecznie obalić mit przesadnej premiumizacji „złotych” produktów i zobrazować nam, że nawet jeżeli jest to luksus, to jest on dostępny na wyciągnięcie ręki. Tym samym, istnieje wiele sposobności żeby uzyskać ekspozycję na metale lokacyjne, jednocześnie pamiętając, że „w cenie” jest nie tylko złoto, ale również tańsze kruszce, jak np. srebro. Dlatego nie dajmy się zwieźć i nabrać na argumenty, że żeby zacząć inwestować w metale inwestycyjne, należy mieć zasobny portfel, najlepiej na poziomie co najmniej kilku tysięcy złotych.
Warto również zauważyć, że choć strategia inwestycyjna jest związana z indywidualnym podejściem, to większość głosów jest zgodna i podpowiada, że najważniejsza jest systematyczność i konsekwentna realizacja inwestycyjnego planu. Szczególnie na początku warto jest uśredniać cenę poprzez dokonywanie zakupów w stałych odstępach czasu, co pozwoli na zniwelowanie skutków tzw. „dołków” i „górek”. To kolejna potencjalna wskazówka, która powinna być wpisana w etykę pracy sprzedawcy metali szlachetnych.
Oferta „od ręki” vs „na termin”
Wielu sprzedawców oprócz zakupu "od ręki" oferuje również możliwość zamówienia towaru z terminem realizacji. Głównym argumentem takiego rozwiązania jest niższa cena, niż zakup od ręki. Wybierając renomowanego sprzedawcę, mamy pewność że towar zostanie dostarczony w terminie. Choć na wymarzone złote monety Wiedeński Filharmonik, Krugerrand czy Australijski Kangur przyjdzie nam poczekać np. kilkanaście dni, to w praktyce może to być racjonalny wybór, który pozwoli zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i więcej, w zależności od zakupionego waloru i liczby jego sztuk. To niezależna argumentacja, „obniżająca” wymagania dla portfela inwestycyjnego.
Bezpieczeństwo transakcji
W przypadku transakcji stacjonarnych, warto przyjrzeć się lokalizacji i charakterystyce lokali danego sprzedawcy. Idealnym wręcz połączeniem, będzie umiejscowienie punktu w dobrze znanej części miasta, np. w centrum, z drugiej zaś, warto wybierać lokale, które nie są przesadnie wyeksponowane na ruch uliczny. Pomieszczenia, w których są przeprowadzane transakcje powinny być odpowiednio zabezpieczone, m.in. z wykorzystaniem monitoringu.
Czasami, zdarza się, że w celu dodatkowego podniesienia komfortu, bezpieczeństwa i anonimowości zakupów czy sprzedaży, sprzedawcy oferują możliwość dokonania transakcji poza oficjalnymi godzinami pracy biura oraz w weekendy, po uprzednim umówieniu wizyty. To z pewnością dodatkowy plus.
Jeżeli chodzi o sprzedaż internetową, dealer powinien zapewnić odpowiednie zabezpieczenia oraz zabezpieczenie przesyłki tak by minimalizować ryzyka związane z transportem i dostarczeniem produktów do odbiorcy.
Sprzęt do weryfikacji metali szlachetnych
Inwestycje w metale szlachetne, jakakolwiek z pewnością fascynujące, wiążą się z wyzwaniem w postaci weryfikacji ich autentyczności. Odpowiedzi na pytania dotyczące wiarygodności złota czy srebra nie powinny pozostawiać żadnych złudzeń i choć rynek zna wiele chałupniczych metod weryfikowania metali szlachetnych (test w wykorzystaniem gęstościomierza, weryfikowanie monet za pomocą aplikacji testujących rezonans), odpowiedzi na tego typu pytania warto pozostawić ekspertom.
Wiedza i doświadczenie w połączeniu z zapleczem technologicznym, które ujście znajduje np. w spektrometrach (np. Vanta GX, Fischer), weryfikatorach metali szlachetnych - Sigma czy programie Bullion DNA Reader jest odpowiedzią na bezpieczeństwo, szybkość i rzetelność przeprowadzanych transakcji, zarówno przy zakupie metali szlachetnych o charakterze inwestycyjnym, jak i w przypadku skupu, np. monet bulionowych, sztab oraz przedmiotów wykonanych np. ze złota i srebra.
Jeżeli nie mieli jeszcze Państwo okazji by zapoznać się z naszym artykułem dotyczącym sprzętów, które Mennica Kapitałowa wykorzystuje do weryfikowania autentyczności metali szlachetnych, zapraszamy do lektury.
Transakcje z gwarancją odkupu
Poza szeroką ofertą sprzedaży fizycznych metali szlachetnych o charakterze inwestycyjnym warto również zweryfikować odwrotną sytuację, tj. dotyczącą odkupu. Innymi słowy, zbadajmy kwestię dotyczącą potencjalnej sposobności, kiedy to my będziemy chcieli wystąpić w charakterze sprzedającego. Czy i za ile będziemy mogli spieniężyć dany produkt, np. w postaci konkretnej złotej monety czy też sztaby? Ale pamiętajmy, że przedmiotem odkupu przez każdego szanującego się dealera metali szlachetnych, mogą być nie tylko wyroby mennicze w postaci monet bulionowych i sztabek, ale również biżuteria, tzw. złom biżuteryjny (np. zdekompletowane kolczyki, bransoletki, pierścionki itd.), ale także przedmioty codziennego użytku wykonane z kruszców.
Większość sprzedawców prowadzi skup w punktach stacjonarnych, ale również - wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku - bez konieczności wizyty w oddziale. Tym samym, transakcji odkupu można dokonać również online. Zazwyczaj odbywa się to w oparciu o kilka prostych kroków:
- kontakt telefoniczny lub drogą mailową i ustalenie szczegółów transakcji,
- zamówienie kuriera, który dostarczy walory przeznaczone do wyceny,
- wycena przedmiotu oferty,
- finalizacja transakcji w postaci przekazania uzgodnionej kwoty pieniężnej.
Warto mieć na uwadze taką opcję, w sytuacji kiedy z różnych względów nie możemy osobiście udać się do punktu, bądź chcemy porównać oferty np. kilku oferentów.
Podstawą świadome decyzje
Wybór odpowiedniego dealera metali szlachetnych to kluczowy krok w udanej inwestycji. Uregulowane formalności, reputacja, doświadczenie, transparentność cenowa, bezpieczeństwo transakcji i sprzedawca-doradca-konsultant to kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę. Unikanie pośpiechu, dokładna analiza oferty oraz skonsultowanie się z ekspertami może pomóc w uniknięciu błędów i zapewnić bezpieczne i zyskowne inwestycje w metale lokacyjne.