PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Srebrna moneta SYKARIUSZE - SKRYTOBÓJCY 5$ 2 oz (24h)

 • Srebrna moneta SYKARIUSZE - SKRYTOBÓJCY 5$ 2 oz (24h)
 • Srebrna moneta SYKARIUSZE - SKRYTOBÓJCY 5$ 2 oz (24h)
 • Srebrna moneta SYKARIUSZE - SKRYTOBÓJCY 5$ 2 oz (24h)
 • Srebrna moneta SYKARIUSZE - SKRYTOBÓJCY 5$ 2 oz (24h)
 • Srebrna moneta SYKARIUSZE - SKRYTOBÓJCY 5$ 2 oz (24h)
 • Srebrna moneta SYKARIUSZE - SKRYTOBÓJCY 5$ 2 oz (24h)
24h
1 199,00 zł
/ szt.

Srebrna moneta SYKARIUSZE - SKRYTOBÓJCY 5$ 2oz (24h)

 

5$ SYKARIUSZE - SKRYTOBÓJCY to srebrna moneta 2 uncjowa poświęcona historycznym zabójcą o których krążyło wiele legend. Sykariusze byli radyklanym odłamem zelotów. Posługiwali się oni charakterystycznymi mieczami.

Sykariusze byli radykalnym odłamem zelotów. Ich nazwa po łacinie to sicarii, od słowa sica oznaczającego krótki sztylet, którym posługiwali się ci zabójcy.

Żydowskie stronnictwo polityczne działające od połowy I w. n.e. do upadku Masady w 73 r. n.e. Szczególnie aktywni w latach 50–70 n.e. Do ich przywódców należeli Menachem ben Jair, Eleazar ben Jair, Szymon bar Giora. Byli zdeklarowanymi przeciwnikami władzy rzymskiej, zasadniczo obojętnymi wobec sporów religijnych.

Ich sposób walki charakteryzowały mordy na przeciwnikach, zwłaszcza Żydach sprzyjających Rzymianom. W trakcie świąt żydowskich w Jerozolimie wtapiali się w tłum i uzbrojeni w ukryte sztylety albo podrzynali swym wrogom gardła, albo wbijali im sztylety w plecy. Ze względu na ten sposób działania uważani są dziś za pierwszą organizację terrorystyczną.

Podczas oblężenia Jerozolimy przez Rzymian zdecydowali o obsadzaniu stanowiska arcykapłana drogą losowania. Ostatnim arcykapłanem został dzięki temu Fanni syn Samuela, kamieniarz nie pochodzący z rodu kapłańskiego. Po upadku Jerozolimy, której bronili do końca, uciekli z zelotami do Masady, gdzie walczyli aż do samobójstwa jej obrońców w 73 r. n.e. Na ich czele stał Eleazar ben Jair.

Rewers:

Monety przedstawia szczegółowy obraz sykariuszy. Górę monety zdobi napis sykariuszy w języku łacińskim "sicarii". Wszystkie sztylety zostały poddane złoceniu a wysoki relief doskonale podkreślił każdy jej szczegół.

Awers:

Monety uzupełniono o motywy i sztylety związane z sykariuszami. Moneta wydana została w limitowanym nakłądzie 999 sztuk.

 

Do monety dołączony jest certyfikat i eleganckie drewniane pudełko.

 • Nominał: 5 $
 • Metal: Ag 999
 • Masa: 62,2 g
 • Średnica: Ø 45 mm
 • Nakład: 999szt.

 

WAŻNE INFORMACJE:

Dostępność: towar dostępny w sklepie internetowym i oddziale w Warszawie. W przypadku chęci zakupu produktu w innym mieście prosimy o kontakt.

Czas realizacji: do 24 godzin, więcej informacji

Płatność: Płatność za zamówienie powinna zostać zaksięgowana w przeciągu 1 dnia roboczego od daty i godziny złożenia zamówienia, więcej informacji

Odbiór lub dostawa: Oferowane produkty można zamówić i odebrać bezpośrednio w naszych oddziałach, zamówienie możemy dostarczyć również ubezpieczoną paczką pod wskazany adres.

Parametry techniczne:
Czas realizacji :
24h
Kraj pochodzenia:
Niue Island
Masa:
2 oz
Rok emisji:
2023
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
pixel