PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Z jakiego kraju warto sprowadzać złoto do Polski?

2025-03-17

Rosnące ceny złota sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad zakupem kruszcu za granicą – w celach inwestycyjnych lub w celu sprzedaży z zyskiem w Polsce. Kupowanie złota poza granicami naszego kraju jest jednak popularne nie tylko wśród prywatnych inwestorów, którym zależy na tańszym złocie: to także sposób na zdobycie unikalnych monet kolekcjonerskich, których nie oferują lokalni dealerzy. Czy faktycznie za granicą można kupić złoto taniej? W jakich krajach warto kupować złoto inwestycyjne i jak wyglądają kwestie importu oraz podatku VAT?

Na co uważać, kupując złoto za granicą?

Złoto wyceniane jest w dolarach amerykańskich (USD), dlatego ceny tego kruszcu na całym świecie utrzymują się na podobnym poziomie. Oczywiście dużo zależy od kursu danej waluty i zasad panujących w poszczególnych krajach – w 2022 roku Business Insider donosił, że Niemcy masowo wykupują polskie złoto. Powód? Słaby złoty sprzyjał wzmocnieniu kursu euro, a w Niemczech można anonimowo kupować złoto tylko do 2 000 euro, podczas gdy w Polsce taki próg wynosi aż 15 000 euro. 

Kupując złoto za granicą, trzeba jednak pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa – dotyczy to zarówno ochrony przed oszustwami, jak i zabezpieczenia kruszcu podczas podróży. Na fałszerzy można natknąć się w każdym kraju, a niektóre podróbki są tak dobre, że bez zastosowania profesjonalnego sprzętu weryfikacja autentyczności kruszcu bywa niemożliwa.

Jeśli decydujesz się na zakup poza Polską, musisz mieć pewność, że korzystasz z wiarygodnego źródła, a sztabki mają odpowiednie certyfikaty autentyczności, które zawierają informacje o próbie złota, wadze, numerze seryjnym i producencie. Jeśli sztabka jest w opakowaniu CertiCard, upewnij się, że jest ono autentyczne i nie zostało wcześniej otwarte. Wybieraj złoto rozpoznawalne na całym świecie, np. złote monety bulionowe Britannia, Krugerrand, Wiedeńscy Filharmonicy, Australijski Kangur, Amerykański Orzeł czy Kanadyjski Liść Klonowy albo złote sztabki od renomowanych producentów LBMA, takich jak C.Hafner, Argor-Heraeus, Heraeus, Metalor, Rand Refinery, Royal Canadian Mint, Münze Österreich, PAMP, Perth Mint, Umicore czy Valcambi. Takie produkty można bowiem dość łatwo zweryfikować i spieniężyć – zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Kupowanie złota z zagranicy przez internet

Nie polecamy zakupu złota przez internet od prywatnego sprzedawcy z zagranicy, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w tego typu transakcjach. W takiej sytuacji trzeba najczęściej zapłacić z góry, przy czym nie ma możliwości wcześniejszej weryfikacji autentyczności. Do tego dochodzą koszty wysyłki, przez co zakup online z zagranicy może być nieopłacalny. Jeśli chcesz kupować bezpiecznie, polecamy oficjalne sklepy internetowe mennic (np. Royal Mint czy Perth Mint) lub sklepy renomowanych zagranicznych dealerów. 

Na zakupy online warto się zdecydować wtedy, gdy szukamy na przykład złotych monet kolekcjonerskich, które są trudno dostępne w Polsce. Światowe mennice wydają takie monety przy okazji ważnych wydarzeń i dla uczczenia słynnych postaci. Tego rodzaju inwestycja może też się opłacić w przyszłości, gdyż monety kolekcjonerskie z czasem zyskują na wartości. Nabywając unikalne monety z zagranicznych mennic, możesz odsprzedawać je nie tylko polskim, ale i zagranicznym kupcom.

Czy na zakupach za granicą można zaoszczędzić?

Kupowanie złota za granicą nie przynosi dużych oszczędności przy stosunkowo małych kwotach, a nie każdy może sobie pozwolić na wielotysięczną inwestycję – zwłaszcza przy braku znajomości zagranicznych zasad i rynków. Na zakupie złota z innego kraju można zaoszczędzić przy rzetelnym śledzeniu kursów walut, jednak wymaga to dobrej strategii i korzystania z usług wiarygodnych sprzedawców. 

Jeśli chcesz kupić złoto w kraju, którego waluta jest słabsza w stosunku do złotówki, może się to przełożyć na oszczędności w przeliczeniu na PLN. W niektórych krajach (np. w Dubaju) złoto może też być sprzedawane z niższą premią nad ceną rynkową (ceną spot). Jest to możliwe na przykład ze względu na większą konkurencyjność czy lepsze warunki podatkowe. 

Przewożenie złota przez granicę – jak to wygląda?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2009 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych przepisami, jeśli kupujący pozostaje w strefie Schengen, może swobodnie przewozić złoto przez polską granicę – bez żadnych formalności. Jeśli jednak przywozisz złoto dewizowe spoza strefy Schengen lub chcesz je wywieźć poza strefę Schengen, musisz to zgłosić w formie pisemnej organom celnym lub Straży Granicznej. Organy te mają prawo zażądać okazania złota w celu potwierdzenie złożonego oświadczenia. 

Złoto dewizowe to złoto w stanie nieprzerobionym oraz w postaci sztab, monet bitych po 1850 roku, a także półfabrykatów, z wyjątkiem stosowanych w technice dentystycznej oraz przedmiotów ze złota zazwyczaj niewytwarzanych z tych kruszców.

Import złota – czy trzeba płacić podatek VAT?

Zgodnie z art. 122 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług:

Zwalnia się od podatku dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego, w tym również złota inwestycyjnego reprezentowanego przez certyfikaty na złoto asygnowane lub nieasygnowane, lub złota, którym prowadzony jest obrót na rachunkach złota, oraz w szczególności pożyczki w złocie i operacje typu swap w złocie, z którymi wiąże się prawo własności lub roszczenie w odniesieniu do złota inwestycyjnego, a także transakcje dotyczące złota inwestycyjnego związane z kontraktami typu futures i forward, powodujące przeniesienie prawa własności lub roszczenia w odniesieniu do złota inwestycyjnego.

Skąd warto sprowadzać złoto do Polski?

Sprowadzanie złota do Polski może być opłacalne z krajów, które słyną z producentów LBMA i produkcji wysokiej jakości kruszcu. Oto kilka krajów, w których warto kupić złoto podczas wycieczki – oczywiście po sprawdzeniu aktualnego kursu złota i kursu waluty obowiązującej na miejscu:

  • Stany Zjednoczone – złoto jest wyceniane w dolarach amerykańskich, dlatego kupując je w USA, nie musisz obawiać się przewalutowania. Stany Zjednoczone to jeden z największych producentów złota na świecie, gdzie w U. S. Mint emitowane są słynne monety bulionowe Amerykański Orzeł i Bizon.
  • Szwajcarianależy do największych centrów przetwarzania i handlu złotem na świecie. Znajdziemy tu renomowane mennice z listy LBMA, takie jak PAMP, Valcambi, Argor-Heraeus czy Metalor. Szwajcarskie złoto cieszy się globalnym zaufaniem i renomą na rynkach międzynarodowych.
  • Kanada – jeden z największych producentów złota i siedziba renomowanej mennicy Royal Canadian Mint, która od 1979 roku emituje prestiżową monetę bulionową Kanadyjski Liść Klonowy.
  • Australia – również w Australii mieści się jedna z najsłynniejszych mennic, czyli Perth Mint, która wybija monety bulionowe Australijski Kangur. Australijskie złoto jest cenione na całym świecie, a złote monety Perth Mint to dobry sposób na ulokowanie kapitału.
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie – Dubaj, nazywany również „Miastem Złota”, jest jednym z najważniejszych centrów handlu złotem na Bliskim Wschodzie. Bywa też nazywany jednym z najlepszych miejsc do kupowania złota, gdyż można tu znaleźć wielu dealerów i jubilerów oferujących różnorodne produkty inwestycyjne.
  • Republika Południowej Afryki – RPA to ojczyzna pierwszej na świecie monety bulionowej, czyli słynnego Krugerranda. Ta wyjątkowa moneta wykonana jest z 22-karatowego złota próby 916 z niewielką domieszką miedzi i emitowana od 1967 roku przez Rand Refinery.
  • Austria – wysokiej jakości złoto inwestycyjne możemy nabyć też w Austrii, skąd pochodzi moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy, emitowana od 1989 roku przez Münze Österreich.
  • Wielka Brytania – ciekawą kolekcję złota inwestycyjnego znajdziemy również w ofercie brytyjskich mennic. Najsłynniejsza jest bez wątpienia moneta bulionowa Britannia z Royal Mint, choć mennica oferuje również złote sztabki oraz liczne produkty inwestycyjne.

Podsumowanie

Sprowadzanie złota do Polski jest stosunkowo proste, gdyż import w ramach strefy Schengen nie wymaga zgłaszania do organów celnych czy Straży Granicznej. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kupowania złota poza strefą Schengen, gdyż taki import wymaga już zgłoszenia. Nabywanie złota z zagranicy jest jednak jak najbardziej możliwe – zarówno stacjonarnie, jak i online. W obu przypadkach należy jednak zachować środki bezpieczeństwa i nabywać złoto wyłącznie z wiarygodnych źródeł. 

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/niemcy-anonimowo-wykupuja-zloto-w-polsce-oto-powod/3cchvl2

https://www.mennicaskarbowa.pl/blog/strefa-poczatkujacego-inwestora/podroze-ze-zlotem-czyli-wywoz-zlota-dewizowego-za-granice 

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2009 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych (Dz.U. 2009 nr 69 poz. 597)

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535)

pixel