PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Amerykański Orzeł i Amerykański Bizon - poznajcie bulionówki z US Mint.

2023-12-16
Zdjecie monety z dewizą

W ostatnim artykule przybliżyliśmy sylwetkę tzw. „Wielkiej Piątki” monet bulionowych, które są jedynymi z popularniejszych na całym świecie walorów inwestycyjnych. Oprócz rozpoznawalności, charakteryzują się dużą estetyką i jakością wykonania. Dlatego też, niejednokrotnie stają się przedmiotem kolekcjonowania. Należy jednak pamiętać, że „Wielka Piątka” nie wyczerpuje tematu bulionu, bowiem ma co najmniej dwóch niezwykle ciekawych konkurentów, jakimi są monety Amerykański Orzeł oraz Amerykaski Bizon. W niniejszym wpisie, przybliżamy sylwetkę dwóch monet z amerykańskim rodowodem, prostu z linii produkcyjnej US Mint.  

Amerykański Orzeł  

Historia złotej monety Amerykański Orzeł sięga lat 80. XX wieku, kiedy w 1985 roku w Stanach Zjednoczonych został uchwalony Gold Bullion Coin Act - ustawa, na mocy której zezwolono na produkcję monet bulionowych. W efekcie, już rok później premiery doczekał się Amerykański Złoty Orzeł, który trafił na rynek "bulionówek" za sprawą United States Mint. Moneta nawiązuje do złotych 20-dolarówek Double Eagle, które były produkowane w USA do 1933 roku. Jest wykonana z 22-karatowego złota, z domieszką miedzi i srebra (zawiera  91,67% złota, 5,33% miedzi i 3% srebra), posiada średnicę wynoszącą 32,70 mm, grubość 2,75 mm, a jej wartość nominalna to 50 USD.   

Awers  

Na awersie moneta posiada wizerunek kobiety będącej ucieleśnieniem wolności - symbolu USA. W jej dłoniach widzimy atrybuty pokoju: gałązkę oliwną oraz pochodnię. U jej stóp znajduje się wizerunek siedziby Kongresu USA, na tle promieni słońca. Na otoku monety widnieje 50 gwiazd, które symbolizują poszczególne stany USA. Dopełnieniem całości jest napis “LIBERTY” oraz niewielki element zawierający inicjały Augustusa Saint-Gaudensa - artysty, który zaprojektował monetę w 1905 roku.   

Rewers  

Rewers monety przedstawia jej "bohatera" zawartego w nazwie monety - orła. Projekt jest efektem połączonych sił rzeźbiarki Renaty Gordon oraz projektantki Jennie Norris. Do 2021 roku, rewers był ozdobiony wizerunkiem tego drapieżnego ptaka trzymającego w dziobie gałązkę oliwną, przelatującego nad gniazdem z samicą orła i pisklęciem. Na odwrocie monety widnieją także napisy informujące o wartości nominalnej ("50 DOLLARS") i kraju pochodzenia ("UNITED STATES OF AMERICA"). Całość dopełnia oficjalna dewiza Stanów Zjednoczonych: "IN GOD WE TRUST" (ang. "Bogu ufamy"), która w 1956 r. zastąpiła nieoficjalne motto Stanów Zjednoczonych "E PLURIBUS UNUM" (łac. "Z wielu jeden"), które również znajduje się na monecie.

Złota moneta Amerykański Orzeł - awers i rewers.

Złota moneta Amerykański Orzeł - awers i rewers

Amerykański Bizon  

Drugą obok złotego Amerykańskiego Orła najpopularniejszą monetą bulionową wychodzącą spod stempli US Mint jest Amerykański Bizon, znany także jako American Buffalo. Święcący sukcesy Amerykański Orzeł, okazał się być niewystarczającym produktem do zaspokojenia popytu amerykańskiej społeczności inwestycyjnej, która poszukiwała produktów o większej czystości. Wyjściem naprzeciw zakupom przez Amerykanów konkurencyjnych monet - Kanadyjskiego Liścia Klonowego czy Wiedeńskiego Filharmonika, które charakteryzują się większą czystością złota niż rodzimy Amerykański Orzeł, miało być wprowadzenie na rynek 24-karatowej monety. Fundamentem pod tę inicjatywę była uchwalona w 2005 r. przez rząd amerykański ustawa „$1 Coin Act”.  Rok później swojego debiutu na rynku bulionu doczekał się Amerykański Bizon, który został pierwszą 24-karatową monetą bulionową w historii Mennicy Stanów Zjednoczonych. 

Awers  

Prawy profil rdzennego Amerykanina zdobi awers monety, dla której bazą była niklowa "pięciocentówka" emitowana w latach 1913-1938. Projekt jest autorstwa amerykańskiego rzeźbiarza Jamesa Earle Frasera (amerykański rzeźbiarz) i został stworzony na podobieństwo indiańskich wodzów różnych indiańskich plemion: Wielkiego Drzewa - wodza plemienia Kiowa, Żelaznego Ogona - wodza plemienia Oglala Lakota oraz wodza Czejenów - Dwa Księżyce, którzy posłużyli mu jako modele przy tworzeniu szkicu monety. Głęboko wybity relief z popiersiem Indianina, uzupełniają rok produkcji, napis "LIBERTY" oraz inicjał nazwiska artysty - litera „F”.  

Rewers

Rewers monety przedstawia amerykańskiego bizona - symbol dziedzictwa narodowego USA, z którym nota bene indiańskie plemiona miały powiązania kulturowe i duchowe. Zwierzę zostało uwiecznione na szczycie góry, co symbolizuje jego siłę i wytrwałość. Projekt jest uzupełniony przez charakterystyczne dla amerykańskich monet, powszechnie znane hasła: "IN GOD WE TRUST" (ang. "Bogu ufamy”) oraz "E PLURIBUS UNUM", (łac. "Z wielu jeden"). Ponadto, rewers monety zawiera informacje o miejscu wybicia monety, jej wartości nominalnej ("50 Dollars") oraz zawartości jednej uncji czystego złota (".9999").

Złota moneta Amerykański Bizon - awers i rewers.

Złota moneta Amerykański Bizon - awers i rewers

US Mint - beneficjent Coinage Act

Historia US Mint (Mennica Stanów Zjednoczonych) sięga uchwalonego w 1792 r. przez Kongres Stanów Zjednoczonych Coinage Act (ustawa regulująca status prawny mennic i sytuację dotyczącą monet Stanów Zjednoczonych). Pierwsza siedziba mennicy mieściła się w Filadelfii, która w tamtym czasie była stolicą USA. Współcześnie, US Mint posiada również oddziały w Denver, San Francisco oraz West Point. Ponadto, do Mennicy Stanów Zjednoczonych należy również Fort Knox, w którym według szacunków przechowywanych jest 147,3 milionów uncji złota. Oprócz monet inwestycyjnych US Mint wytwarza także bilon obiegowy, numizmaty oraz medale, choć to bulion w postaci złotego Amerykańskiego Orła pozostaje najpopularniejszym jej produktem.

Informacje odnośnie realizacji zamówień internetowych. kliknij
pixel