PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Dlaczego warto inwestować w złoto fizyczne i srebro?

2016-10-29

Inwestycje w metale szlachetne od wielu lat są uznawane za pewną i bezpieczną lokatę dla kapitału, która nie tylko chroni pieniądze przed utratą wartości, ale również pozwala osiągnąć wymierne zyski. Szczególnie w przypadku inwestycji czynionych z myślą o zwrocie w perspektywie długoterminowej. 

Właściwości fizyczne srebra

Jeśli chodzi o srebro, właściwości fizyczne tego metalu sprawiają, że znajduje on zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach życia. Od branży jubilerskiej i produkcji monet, poprzez produkcję instrumentów muzycznych i elektroniki aż po medycynę, fotowoltaikę i branżę elektromobilną. Srebro fizyczne jest metalem ciągliwym i kowalnym, cechującym się bardzo wysoką przewodnością elektryczną i przewodnością cieplną. Doskonale odbija światło widzialne i posiada silne właściwości biobójcze (związki srebra zabijają różne bakterie, wirusy, grzyby oraz glony). Ze względu na swoje właściwości, srebro fizyczne jest współcześnie używane do produkcji monet okolicznościowych i kolekcjonerskich, a także monet bulionowych i sztabek inwestycyjnych. 

Właściwości fizyczne złota

Złoto fizyczne jest uznawane za jeden z najcenniejszych metali na naszej planecie, a zakup złota fizycznego to doskonała inwestycja o wysokim potencjale zwrotu i zysku. Pod względem fizycznym, złoto jest metalem o bardzo dobrej kowalności, dobrze przewodzi prąd i ciepło, odbija światło widzialne (szczególnie jego składowe żółte i czerwone) oraz tworzy stopy z wieloma innymi metalami. Nie koroduje, jest odporne na większość kwasów, posiada właściwości lecznicze i może być spożywane przez ludzi. Ze złota wytwarza się współcześnie biżuterię, znajduje ono zastosowanie w elektronice, przemyśle i medycynie, a także używa się go do produkcji sztabek i monet inwestycyjnych. 

Jak kupić złoto fizyczne?

Jeśli chodzi o to, jak kupować złoto fizyczne w Polsce, to dla inwestorów szukających możliwości długoterminowego ulokowania kapitału w tym kruszcu, najlepszym rozwiązaniem jest zakup sztabek inwestycyjnych bądź monet bulionowych z certyfikatem próby i autentyczności. Trzeba brać pod uwagę, że cena fizycznego złota w takiej postaci jest wyższa, niż typowego złomu o niskich próbach, ale zwrot z takiej inwestycji może być bardzo wysoki w długim okresie. Wynika to z faktu, że zasoby złota są ograniczone, stale się zmniejszają, a samo złoto możliwe do pozyskania ze złóż naturalnych wymaga coraz większych nakładów pracy i kosztów, by je wydobyć. 

Jak inwestować w srebro fizyczne?

Sposobów na inwestowanie w srebro fizyczne jest kilka. Choć aby mówić o faktycznej inwestycji, najlepiej ulokować kapitał w srebrze najwyższej próby, z certyfikatem potwierdzającym zarówno autentyczność danej sztabki czy monety bulionowej, jak i zawartość kruszcu. Więcej na ten temat piszemy we wpisach blogowych poświęconych inwestycjom w srebro oraz złoto - zapraszamy do ich przeczytania!

Inwestycja w złoto fizyczne i srebro - dlaczego to się opłaca?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody, dla których dobrze przemyślana inwestycja w złoto fizyczne bądź srebro fizyczne jest doskonałą lokatą kapitału, mogącą w perspektywie długoterminowej przynieść duże zyski, a przede wszystkim ochronić posiadane oszczędności przed utratą wartości. 

Złoto fizyczne i srebro fizyczne są metalami, których ilość jest ograniczona

Złoto i srebro towarzyszą ludzkości od tysięcy lat, symbolizując wartość i bogactwo. Są to surowce kopalne, a zatem ich ilość jest w naturalny sposób ograniczona. Fizycznie tych metali wydobyto na przestrzeni dziejów dość niedużo: około 201 000 ton złota (dane z 2021 roku) oraz ponad 1 600 000 ton srebra (dane szacunkowe z 2018 roku). Warto dodać, że znaczna część wydobywanego obecnie srebra jest zużywana w przemyśle i wielu innych sektorach gospodarki. Przy ponad 8 miliardach żyjących osób (dane z końca 2022 roku) nie są to duże zasoby.

Złoto i srebro chronią prawdziwą wartość pieniądza

Wartość złota i srebra w dłuższej perspektywie czasowej sukcesywnie wzrasta. W najgorszym razie cena srebra fizycznego i cena złota fizycznego utrzymuje się na określonym poziomie, w przeciwieństwie do walut drukowanych. Przykład: w 1971 roku za 25 000 $ (tyle kosztowało wtedy 700 uncji złota) można było kupić rodzinny dom. Obecnie 25 tysięcy dolarów amerykańskich to zaledwie ułamek ceny domu, ale za równowartość 700 uncji złota można bez problemu dom kupić. 

Metale szlachetne są odporne na inflację

Metale szlachetne wielokrotnie pokazywały, że są odporne na wszelkie kryzysy gospodarcze i fluktuacje rynkowe. W czasie wojny czy kryzysu ekonomicznego wartość metali szlachetnych wzrasta, z racji m.in. utraty zaufania do instytucji bankowych i waluty bez pokrycia. Kupno złota fizycznego czy srebra w postaci sztabek lub monet to doskonałe zabezpieczenie przed inflacją. 

Srebro i złoto są uniwersalnym środkiem płatniczym znanym na całym świecie

Sztabki, monety bulionowe bądź kolekcjonerskie oraz inne formy złota i srebra można bez problemów sprzedać wszędzie na świecie, zwłaszcza produkty wytwórców z akredytacją LBMA. 

Fizyczne złoto i srebro jest najprostszym wyborem wśród inwestycji

Sztabki i monety ze złota i srebra to najłatwiejsze do zrozumienia oraz pewne inwestycje. Na rynku możliwe są wprawdzie różnego rodzaju inwestycje alternatywne, jak numizmatyka, sztuka, alkohole inwestycyjne czy kryptowaluty, ale to właśnie metale szlachetne są traktowane jako uniwersalny nośnik wartości od wielu tysięcy lat. Co równie ważne, są to walory pochodzenia naturalnego, które nie są dziełem człowieka, a jednocześnie są łatwo dostępne - można je kupić w sklepie internetowym lub bezpośrednio u dystrybutora. 

To najtańsza forma zabezpieczania oszczędności

Sztabki ze złota i srebra występują w wielu wariantach masowych: od 1 grama po wielkie sztabki bankowe (złota sztaba waży około 12,5 kg), są zatem finansowo osiągalne dla każdego, zależnie od posiadanego kapitału inwestycyjnego i potrzeb. 

Złoto i srebro fizyczne są idealne jako forma przekazywania rodzinnego majątku

Z racji, iż metale szlachetne nie ulegają zniszczeniu w wyniku klęsk żywiołowych ani degradacji z upływem czasu (są w zasadzie niezniszczalne), stanowią idealną formę przekazywania spadku kolejnym pokoleniom. 

Metale szlachetne to niepodrabialne wartości

Nie istnieją metody pozwalające wytworzyć w ekonomicznie uzasadniony sposób złoto czy srebro w warunkach sztucznych, a wszelkie imitacje czy nawet najdoskonalsze podróbki da się wykryć. Warto w tym kontekście podkreślić, że nawet banknoty będące w obiegu udało się już fałszerzom stworzyć lepsze niż pierwowzory, a złota i srebra w podobny sposób nie udało się jeszcze nikomu podrobić. Co równie istotne, banki centralne dodrukowują papierowe pieniądze w zasadzie bez limitu, czego nie da się w żaden sposób zrobić ze srebrem czy złotem. 

Wielkie mocarstwa zaopatrują się w złoto

USA, Niemcy, Włochy, Francja czy Szwajcaria to państwa, które od dawna mają największe rezerwy złota w swoich bankach centralnych. W ciągu ostatnich kilku lat swoje zasoby znacząco zwiększyły także Rosja, Chiny oraz Indie. Skoro banki centralne pokładają wiarę w złoto, zwłaszcza w niepewnych czasach, oznacza to, że stanowi ono dobrą lokatę kapitału na przyszłość (zwłaszcza na niepewne czasy).

pixel