PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Dlaczego warto inwestować w fizyczne Złoto i Srebro ?

2016-10-29
Dlaczego warto inwestować w fizyczne Złoto i Srebro ?
Dlaczego warto inwestować w złoto i srebro?

- Złoto i srebro są metalami, których ilość jest ograniczona.

Złoto i srebro towarzyszą ludzkości od tysięcy lat, symbolizując wartość i bogactwo. Jako surowce kopalne ich ilość jest w naturalny sposób ograniczona. Fizyczna ilość tych metali w obecnym „obiegu” wynoszą: około 184.000 ton złota (początek 2016 roku) praz 800.000 ton srebra (znaczna część srebra jest zużywana w przemyśle). Przy 7,5 miliarda żyjących osób (2016) nie są to duże zasoby.

Wizualne porównanie zasobów złota i srebra: 
(źródło: http://demonocracy.info/infographics/world/silver/silver.html ; 2012 rok)

-Złoto i srebro chronią prawdziwą wartość pieniądza

Wartość złota i srebra wzrasta lub co najmniej zachowuje swoją wartość, w przeciwieństwie do walut drukowanych. Przykład: w 1971 za 25.000$ (700 uncji złota) można było kupić rodzinny dom, obecnie 25.000$ to ułamek ceny domu ale za równowartość 700 uncji złota jesteśmy w stanie już go kupić.

- Metale szlachetne są odporne na inflację

Metale szlachetne wielokrotnie pokazywały, że są odporne na wszelkie kryzysy gospodarcze i fluktuacje rynkowe. W czasie wojny czy kryzysu ekonomicznego wartość metali szlachetnych wzrasta, z racji m.in. utraty zaufania do instytucji bankowych i waluty bez pokrycia.

- Są uniwersalnym środkiem płatniczym znanym na całym świecie,
Sztabki i monety jak i inne formy złota i srebra można bez problemów sprzedać wszędzie na świecie, zwłaszcza produkty wytwórców z akredytacją LBMA.

- Fizyczne złoto i srebro są najprostszym wyborem wśród inwestycji

Sztabki i monety ze złota i srebra to najłatwiejsze do zrozumienia i zawsze pewne inwestycje. Na rynku istnieje wiele inwestycji alternatywnych jak numizmatyka, sztuka, alkohole inwestycyjne czy kryptowaluty. Jednak metale szlachetne są wartościami od wielu tysięcy lat, mające pochodzenie naturalne i nie są dziełem człowieka. Należy również wspomnieć o łatwej dostępności tychże metali - można je kupić w sklepie internetowym lub bezpośrednio u dystrybutora.

- To najtańsza forma zabezpieczania oszczędności

Sztabki ze złota i srebra występują w wielu wariantach masowych – od 1grama po wielkie sztabki bankowe (złota sztaba waży około 12,5kg), są zatem finansowo osiągalne dla każdego.

- Są idealne jako forma przekazywania rodzinnego majątku
Z racji, iż metale szlachetne nie ulegają klęskom żywiołowym ani degradacji i są w zasadzie niezniszczalne są idealną formą przekazywania spadku.

- Metale szlachetne to niepodrabialne wartości

Nie istnieją metody pozwalające wytworzyć złoto czy srebro w warunkach sztucznych, a wszelkie imitacje czy nawet najdoskonalsze podróbki da się wykryć. Nawet banknoty będące w obiegu udało się stworzyć lepsze niż pierwowzory, z kolei banki centralne dodrukowują pieniądze w zasadzie bez limitu.

- Wielkie mocarstwa zbroją się w złoto

USA, Niemcy, Włochy, Francja czy Szwajcaria to państwa które od dawna mają największe zasoby złota w swoich bankach centralnych. W ciągu ostatnich kilku lat swoje zasoby znacząco zwiększyły Rosja, Chiny oraz Indie. Banki centralne pokładają wiarę w złoto, zwłaszcza w niepewnych czasach.

źródło: http://finance.yahoo.com/news/why-putin-buying-much-gold-210532064.html
pixel