ZASADA 4C DIAMENTÓW - część 3 - SZLIF
2016-08-22

Najpopularniejszy szlif to brylant, który składa się z 57 fasetek (ścianek diamentu)

W przypadku szlifu brylantowego, jego jakość ocenia się na podstawie następujących parametrów (cech):
1) proporcji współzależności wielkości różnych części diamentu a średnicą rondysty, które odpowiadają za brylancję i ogień (życie) kamienia;
2) symetrii poprawności kształtu i symetrii rozmieszczenia faset;
3) stopnia wypolerowania i jakość obróbki powierzchni faset diamentu.

- doskonałe(a) (ang. Excellent);
- bardzo dobre(a) (ang. Very Good);
- dobre(a) (ang. Good);
- dostateczne(a) (ang. Fair)
- słabe(a) (ang. Poor) - tylko w GIA

Pomiary proporcji i symetrii w renomowanych laboratoriach gemmologicznych takich jak IGI, HRD czy GIA dokonywane są automatycznie za pomocą specjalistycznych przyrządów, które badają wielkość i kąty faset obracającego się diamentu. W ten sposób tworzy się model 3D, który można poddać szczegółowej analizie.
Nieco archaicznym ale nadal używanym przyrządem jest proporcjoskop Jest to przyrząd który pozwala uzyskać powiększony cień brylantu na specjalnym ekranie. Dzięki zaznaczonej skali w procentach możliwe jest bezpośrednie zmierzenie odchyłek poszczególnych wymiarów i mierzalnych błędów symetrii brylantu względem szlifu standardowego.

Ekran proporcjoskopu
Proporcje szlifu brylantowego można również szacować wizualnie przy 10-krotnym powiększeniu, za pomocą samej lupy.
Oprócz proporcji i symetrii ocenia się także stopień wypolerowania (polish). Na stopień wypolerowania mają wpływ np rysy, przypalenia i inne.
OGÓLNA OCENA SZLIFU
Dodatkowo podaje się ogólną ocenę szlifu w odniesieniu do oceny proporcji oraz symetrii i stopnia wypolerowania:

Podsumowując szlif to bardzo ważna cecha jakościowa , która ma bezpośredni wpływ na prezencję kamienia - jego blask i ogień. Polecamy wybierać kamienie z doskonałą lub bardzo dobrą oceną szlifu. Pamiętajmy również, że szlif to jedyna cecha jakościowa z 4C którą można poprawić poprzez przeszlifowanie, niekiedy taki zabieg potrafi dać drugie życie kamieniowi a nawet poprawić czystość.