PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Złoto a kryptowaluty – w co i kiedy warto inwestować?

2025-05-26

W czasach rosnącej inflacji i niepewności gospodarczej inwestorzy coraz częściej szukają alternatywnych sposobów ochrony kapitału. Złoto od wieków jest symbolem stabilności i trwałej wartości – przyjęło się nazywać je „bezpieczną przystanią” na trudne czasy. Z kolei kryptowaluty to stosunkowo nowy, lecz dynamicznie rozwijający się segment branży inwestycyjnej, który przyciąga potencjałem wysokich zysków, ale też wyróżnia się nieprzewidywalnością. Przyjrzyjmy się różnicom pomiędzy inwestycjami w złoto i kryptowaluty.

Od czego zależy wartość kryptowalut?

Ceny kryptowalut są zmienne i zależą od wielu czynników, takich jak:

  • Podaż i popyt – cena rośnie, gdy podaż jest mniejsza niż popyt, czyli kiedy więcej osób chce kryptowalutę kupić, niż ją sprzedać.
  • Proces wydobywczyw przypadku kryptowalut wykorzystujących konsensus Proof-of-work (np. Bitcoin) specjalistyczne komputery rozwiązują skomplikowane zagadki matematyczne. Gdy to się uda, do łańcucha (chain) trafia nowy blok (block), a zwycięzca otrzymuje nagrodę, czyli kryptowalutę. W tym konsensusie podaż spada wtedy, gdy powstaje więcej nowych monet, co prowadzi do wzrostu cen. W przypadku Bitcoina po wydobyciu określonej liczby bloków ma miejsce tzw. halving, który odbywa się średnio co 4 lata. Halving redukuje nagrodę o 50%, co zmniejsza podaż BTC i stymuluje wzrost kryptowaluty.
  • Popularność – na wartość kryptowalut wpływa też ich popularność, a te, które są najszerzej promowane (np. w social mediach), są też najchętniej kupowane, co zwiększa ich wartość.
  • Regulacje prawne i zaufanie – decyzje rządów i instytucji finansowych w sprawie regulacji rynku kryptowalut mogą wpływać na ich ceny, np. zwiększać zaufanie inwestorów lub wywoływać w nich obawy. Na obniżenie cen kryptowalut wpływają ogólnoświatowe wydarzenia, takie jak ataki hakerskie, problemy techniczne czy scamy.
  • Sytuacja makroekonomiczna – podobnie jak w przypadku złota wartość kryptowalut wzrasta w okresach rosnących stóp procentowych, inflacji, niepokojów politycznych, kryzysów i wojen, które osłabiają pozycję klasycznego pieniądza, przez co inwestorzy częściej szukają aktywów alternatywnych.

Od czego zależy wartość złota?

Złoto jest znacznie bardziej przewidywalne, dlatego wszelkiego rodzaju kryzysy zawsze odbijają się na wartości tego kruszcu. Oto główne przyczyny wzrostu i spadku cen złota:

  • Niestabilność gospodarcza i polityczna – rynek złota reaguje na kryzysy i konflikty, takie jak wojny, pandemie czy kryzysy gospodarcze. W czasach niepewności złoto jest najdroższe.
  • Inflacja – wysoka inflacja zwiększa popyt na złoto, za czym idzie wzrost cen złotych monet bulionowych i sztabek.
  • Wartość dolara – złoto jest wyceniane w dolarach amerykańskich, dlatego gdy dolar słabnie, złoto staje się tańsze dla inwestorów spoza Stanów Zjednoczonych. Efektem jest zwiększenie popytu, co z kolei sprzyja wzrostowi cen kruszcu.
  • Polityka makroekonomiczna – złoto drożeje, gdy dochodzi do obniżenia stóp procentowych, wzrostu długu publicznego czy dodruku gotówki (polityki luzowania ilościowego).
  • Popyt i podaż – im większy popyt, tym wyższa wartość złota, a wzrostowi cen sprzyja również ograniczona podaż, gdyż trzeba brać pod uwagę problemy z dostępnością złóż czy rosnące koszty wydobycia.

Sprawdź także - Jakie czynniki będą miały wpływ na cenę złota w 2025 roku? oraz sztabki złota na naszej stronie:

Sztabka 1 g czystego złota 99,99% (24h)
Sztabka złota 5 g (24h)

Kryptowaluty – w co i kiedy inwestować?

Kupowanie kryptowalut może być najbardziej opłacalne podczas spadków cen, zwłaszcza jeśli szukasz inwestycji długoterminowej. Zanim jednak zaczniesz inwestować, koniecznie zbadaj rynek i zapoznaj się z ryzykiem związanym z nabywaniem kryptowalut. Poniżej znajdziesz przykładowe waluty cyfrowe, które cieszą się największą popularnością wśród inwestorów:

  • Bitcoin (BTC) – najpopularniejsza i najdroższa kryptowaluta, która została wprowadzona w 2009 roku. Całkowita podaż Bitcoina wynosi 21 mln monet, a im więcej zostanie wydobytych, tym większa będzie ich wartość. Szacuje się, że wszystkie zasoby zostaną wydobyte dopiero w 2140 roku. Najlepszy moment na zakup BTC jest wtedy, gdy wartość kryptowaluty jest niska lub spodziewany jest jej wzrost. BTC dzieli się na małe jednostki, dlatego nie ma konieczności kupowania całego Bitcoina.
  • Ether (ETH)natywna moneta sieci Ethereum pojawiła się w 2015 roku i jest wymieniana na drugim miejscu zaraz po BTC. Po spadku w 2022 roku ether odnotowuje wzrost, dlatego ma duży potencjał i stanowi dobrą alternatywę dla popularnego Bitcoina. Zaletą ETC jest także użyteczność kryptowaluty, gdyż sieć Ethereum jest fundamentem wielu platform finansowych i aplikacji zdecentralizowanych.
  • XRP – działająca na sieci Ripple kryptowaluta jest dostępna od 2012 roku. Umożliwia bankom i instytucjom finansowym realizowanie transakcji międzynarodowych, a także może służyć do tworzenia zaawansowanych aplikacji finansowych i smart kontraktów, przez co wyróżnia ją duża użyteczność. Transakcje są tanie (0,02 USD) i trwają poniżej 10 sekund, co jest znaczną konkurencją dla przelewów międzynarodowych w sieci SWIFT (1–3 dni robocze). Od 2023 roku XRP ma potencjał wzrostowy (+10,7%), choć przyszłość tej kryptowaluty wciąż jest niepewna, m.in. ze względu na toczący się proces przeciwko Ripple Labs wszczęty przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jednak ze względu na potencjał XRP w branży bankowej, warto mieć tę walutę na uwadze.
  • BNBbinance coin istnieje od 2017 roku i jest jedną z największych kryptowalut pod względem wolumenu obrotu oraz kapitalizacji rynkowej. Token jest wspierany przez Binance, czyli największą giełdę kryptowalut na świecie, i stanowi część systemu stworzonego wokół łańcucha Binance Smart Chain (BSC). Popyt na BNB stale rośnie: na starcie moneta kosztowała zaledwie 0,11 USD, a jego rekordowa wartość to 774 USD. Prognozy dla BNB na nadchodzące lata są z reguły optymistyczne.
  • Warto też się zastanowić, gdzie inwestować w kryptowaluty – najbezpieczniejszy jest wybór regulowanego dostawcy, np. Binance, Kraken, Coinbase, ByBit, Gate.io, MEXC, PrimeXBT, Kucoin, Margex, Poloniex, Pionex, Bitpanda czy XTB. Zanim się zarejestrujesz, porównaj wysokość opłat i sprawdź, czy dostawca obsługuje waluty, które chcesz kupić. Przy kupnie i sprzedaży wymagana jest opłata transakcyjna (zwykle do 1% wartości transakcji), a niektóre giełdy pobierają opłatę za brak aktywności. 

Czy da się porównać złoto i kryptowaluty?

Z analizy przeprowadzonej przez Światową Radę Złota (World Gold Council) wynika, że choć inwestycje w złoto są często porównywane do inwestycji w kryptowaluty, w rzeczywistości oba te aktywa znacząco się od siebie różnią, a kryptowaluty nigdy nie zastąpią złota. Dlaczego?

  • Popyt na złoto jest bardziej zróżnicowany – złoto jest traktowane nie tylko jako inwestycja, lecz również wykorzystywane w charakterze rezerwy banków centralnych oraz do produkcji biżuterii czy elektroniki. Inwestycje stanowią ok. 42% całego popytu na złoto. 
  • Podaż złota jest bardziej zróżnicowana – istnieje ograniczona ilość złota na świecie, a na żaden kontynent nie przypada więcej niż 30% światowej produkcji. Szacuje się, że ponad 20% złota jest własnością inwestorów przechowujących złote sztabki i monety. Choć Skarb Państwa USA posiada najwięcej złota ze wszystkich krajów, jest to zaledwie 4% całego wydobytego kruszcu, natomiast w 2021 roku podmioty w 5 krajach kontrolowały ok. 80% mocy obliczeniowej w sieci Bitcoin. Co ciekawe, zaledwie 2% posiadaczy Bitcoinów posiada 95% wszystkich dostępnych BTC. 
  • Złoto i kryptowaluty to inwestycje, które zachowują się inaczej – złoto zyskuje na znaczeniu, gdy rynki są pod presją, dlatego od lat jest traktowane jako bezpieczna przystań, która dobrze sobie radzi w okresach inflacji. Z kolei kryptowaluty są znacznie bardziej zmienne niż złoto i często traktowane jak aktywa spekulacyjne. Ich wartość może w krótkim czasie wzrosnąć lub spaść nawet o kilkadziesiąt procent, a rynek kryptowalut wciąż jest w fazie rozwoju.
  • Kryptowaluty są bardziej narażone na oszustwa i scamy – np. w 2021 roku miało miejsce oszustwo Squid Game, znane również jako $SQUID scam, które wykorzystało popularność serialu Netfliksa: oszuści wyłudzili 3,38 mln dolarów. Prawdziwość złota jest natomiast stosunkowo łatwa do udowodnienia, co zwiększa bezpieczeństwo inwestycji.
  • Waluty cyfrowe są częstym celem ataków hakerskich – przechowywanie fizycznego złota wcale nie jest mniej bezpieczne niż inwestowanie w kryptowaluty (np. w 2022 roku skradziono ok. 4 mld dolarów z różnych protokołów DeFi).

Złoto a kryptowaluty – w co inwestować? Podsumowanie

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: skupianie się na pojedynczych aktywach jest zawsze bardziej ryzykowne niż dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Nie trzeba więc wybierać między złotem a kryptowalutami – można inwestować w jedno i drugie. W związku z tym, że złoto jest postrzegane jako bardziej stabilne niż waluty cyfrowe, stanowi dobre i długoterminowe zabezpieczenie kapitału. Z kolei kryptowaluty są znacznie mniej przewidywalne, ale też można na nich sporo zarobić, dlatego są one polecane przede wszystkim inwestorom szukającym bardziej ryzykownych aktywów o dużym potencjale.

Bibliografia:

https://invest.gold/insights/differences-between-gold-and-cryptocurrency
https://businessinsider.com.pl/kryptowaluty/jak-inwestowac-w-kryptowaluty
https://www.chainalysis.com/blog/2022-biggest-year-ever-for-crypto-hacking/
https://businessinsider.com.pl/kryptowaluty/spadki-kryptowalut
https://businessinsider.com.pl/kryptowaluty/najlepsza-gielda-kryptowalut

pixel