PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Sprzęty do weryfikacji metali szlachetnych. Poznaj nasze wyposażenie.

2023-11-09
Obraz przedstawiający czarne bryły malowane pędzlem na złoty kolor. Ilustracja nawiązująca do fałszywego złota.

Fundamentem naszej codziennej pracy jest przede wszystkim wysoko wykwalifikowany zespół ekspertów-pasjonatów metali szlachetnych i diamentów, posiadających wieloletnie doświadczenie w branży, i nieustannie podnoszących swoje kompetencje poprzez regularne uczestniczenie w szkoleniach i kursach. Dopełnieniem kompetencji naszych pracowników jest najwyższej klasy sprzęt, taki jak spektrometry Vanta GX oraz Fischer, weryfikatory metali szlachetnych Sigma czy programy Bullion DNA Reader, z których korzystamy na co dzień.

Metale szlachetne w fizycznej formie stanowią jedną z najstarszych metod lokowania kapitału. Ich fenomen polega na tym, że od dawna są postrzegane jako dobry sposób na przechowywanie wartości pieniądza w czasie. Tym samym, metale lokacyjne są nie tylko instrumentem do zarządzania nadwyżkami finansowymi, który pozwala w długim horyzoncie czasowym osiągnąć wymierne korzyści, ale stanowią również środek znajdujący odpowiedzi na wyzwania czasu kryzysu, nie tracąc na wartości nawet podczas konfliktów zbrojnych czy załamań gospodarki. Tym samym, inwestycje w metale szlachetne stanowią dobrą formę ochrony przed degradacją wartości zgromadzonego majątku i oszczędności, a co za tym idzie pozwalają zadbać o bezpieczeństwo finansowe nasze i naszych bliskich.

Metale inwestycyjne niosą za sobą wyzwanie w postaci weryfikacji ich autentyczności. Odpowiedzi na pytania dotyczące wiarygodności złota czy srebra warto pozostawić ekspertom.

Wiedza i doświadczenie w połączeniu z bogatym zapleczem technologicznym jest odpowiedzią na bezpieczeństwo, szybkość i rzetelność transakcji przeprowadzanych w Mennicy Kapitałowej, zarówno przy zakupie metali szlachetnych o charakterze inwestycyjnym, jak i w przypadku skupu, np. monet bulionowych, sztab oraz przedmiotów wykonanych np. ze złota i srebra.

Fluorescencja rentgenowska. Wykorzystanie metody XRF do pomiaru składu metali szlachetnych 

Fluorescencja rentgenowska z dyspersją energii (EDXRF), potocznie nazywana metodą XRF, to szybka, nieinwazyjna i niezwykle skuteczna metoda pomiaru składu badanego materiału, pozwalająca na wykrycie charakterystycznych dla pierwiastków energii emisji XRF.

Metoda ta opiera się na znajomości budowy pierwiastków i fakcie, że wszystkie mają ustaloną liczbę elektronów, które znajdują się na powłokach atomowych wokół jądra. Stabilizacja atomów jest zaburzona, kiedy fotony z lampy rentgenowskiej uderzają w badany obiekt z energią wystarczającą do wybicia elektronów.

W celu przywrócenia stabilności atomu, elektrony znajdujące się na powłokach zewnętrznych przeskakują na nowe puste miejsca powstałe na powłokach wewnętrznych. Procesowi przeskakiwania elektronu z powłoki zewnętrznej na powłokę wewnętrzną towarzyszy emisja energii fotonowej znana jako fluorescencja rentgenowska.

Wartość energii fotonowej jest definiowana jako różnica energii pomiędzy powłoką, na której na początku znajdował się elektron, a końcową, na którą ów elektron przeskakuje.

Zastosowanie fluorescencji rentgenowskiej w analizatorach XRF

Przedstawione podstawy naukowe przekładają się na działanie analizatorów XRF, wykorzystywanych m.in. w złotnictwie i jubilerstwie. Analiza składu może się również przydać przy inwestycjach w metale szlachetne.

Proces pomiaru składu metali szlachetnych rozpoczyna się w momencie, kiedy analizator emituje promieniowanie rentgenowskie, zaburzając w ten sposób stabilizację atomów. Promienie rentgenowskie uderzają w próbkę (następuje wzbudzenie), odbijają się i trafiają z powrotem do analizatora.

W fazie pomiaru, detektor mierzy widmo energetyczne (rozkład energii cząsteczek promieniowania). Na podstawie tych pomiarów następuje identyfikacja pierwiastków obecnych w próbce oraz określona zostaje ich ilość. Ilość pierwiastka, który jest obecny w badanym przedmiocie, uzależniona jest od natężenia sygnału wykrytego przy wartości energii o charakterystycznym dla niego odczycie. Za przykład może posłużyć przedmiot zawierający ołów (Pb). W takim przypadku, sygnał XRF zostanie wykryty przy wartościach 10,55 i 12,61 keV (elektronowolt).

Obraz przedstawiający przykładowy spektrometr wykorzystujący fluorescencję rentgenowską.

Przykładowy spektrometr wykorzystujący fluorescencję rentgenowską

Fluorescencja rentgenowska - zastosowanie

Obszarami, w których wykorzystywana jest fluorescencja rentgenowska są:

  • weryfikacja składu metali,
  • recykling złomu,
  • górnictwo i geochemia,
  • oceny środowiskowe,
  • wykonywanie badań przesiewowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zgodności z normami,
  • analiza metali szlachetnych.
Obraz przedstawiający wyniki analizy metali szlachetnych z wykorzystaniem fluorescencji rentgenowskiej.

 Przykładowe wyniki analizy metali szlachetnych z wykorzystaniem fluorescencji rentgenowskiej

Spektrometr do złota Goldscope SD 515 – urządzenie do pomiaru zawartości metali szlachetnych

Spektrometr do złota Goldscope SD 515 jest urządzeniem wykorzystywanym w Mennicy Kapitałowej przy transakcjach związanych ze skupem metali szlachetnych.

Urządzenie wyposażone w komorę pomiarową z podnoszoną do góry pokrywą zapewnia duży komfort pracy, poprzez umieszczenie wewnątrz badanej próbki. Następnie, wybiera się miejsce pomiaru kierując podgląd na wybrany fragment badanego przedmiotu. Detektor PIN, w który jest wyposażone urządzenie, pozwala na precyzyjną analizę spotów, z których są wykonane elementy badanego przedmiotu. Spektrometr do metali szlachetnych Goldscope SD 515 w kilkanaście sekund prezentuje dokładne wyniki pomiaru zawartości metali szlachetnych w biżuterii, monetach i innych cennych produktach.

Urządzenie stanowi nieodłączny element naszej codziennej pracy przy wszystkich transakcjach związanych ze skupem złota czy srebra. Jego dokładność, szybkość i niezawodność bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo, transparentność i rzetelność przeprowadzanych owych transakcji. Jeśli więc planujesz inwestycje w metale szlachetne, w Mennicy Kapitałowej możesz zyskać pewność, że inwestujesz w produkty wysokiej jakości.

Obraz przedstawiający spektrometr do złota Goldscope SD 515.

Spektrometr do złota Goldscope SD 515

Cechy:

  • detektor typu PIN,
  • powtarzalność,
  • trzy przesłony do wyboru 0.6mm lub 1 mm lub 2 mm,
  • wygodne pozycjonowanie próbki,  
  • szybki pomiar od 20 do 100 sekund,
  • prosta obsługa,
  • oprogramowanie w języku polskim.

Zastosowanie:

  • skupy złota i srebra,
  • analiza złota, srebra i innych metali szlachetnych,
  • badanie grubości powłoki złotej oraz rodowej.   

Sprawdź, dlaczego warto inwestować w złoto i srebro.

Vanta GX – analizator do weryfikacji czystości metali szlachetnych

Analizator Vanta GX to urządzenie nablatowe o niewielkich gabarytach, które umożliwia weryfikację czystości złota, srebra, platyny, palladu oraz innych metali szlachetnych na miejscu.

Analizator weryfikuje metale szlachetne w drodze bezpiecznej, nieinwazyjnej analizy, eliminującej potrzebę przygotowania próbki lub traktowania danego przedmiotu kwasem. Wyniki są wyświetlane na jasnym dotykowym ekranie w sposób przejrzysty i klarowny, a ich interpretacja pozostaje niezwykle łatwa, nawet dla laika.

Vanta GX doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagane są precyzja i szybkość działania. Urządzenie stanowi podstawowe wyposażenie większości naszych lokali. Z jego wykorzystaniem przeprowadziliśmy dziesiątki transakcji zakupu i sprzedaży monet, sztab, biżuterii i innych wartościowych przedmiotów wykonanych z metali szlachetnych.

Obraz przedstawiający analizator Vanta GX.

Analizator Vanta GX

Cechy:

  • szybkość - weryfikacja metali szlachetnych w ciągu kilku sekund,
  • funkcja detekcji złocenia,
  • wykrywanie niebezpiecznych pierwiastków np. w biżuterii,
  • łatwość obsługi - intuicyjne oprogramowanie,
  • prostota przesyłania danych i raportowania.

Zastosowanie:

  • sprzedaż i skup metali szlachetnych,
  • analiza złota, srebra, platyny i palladu,
  • zapewnienie szybkiej i dokładnej wyceny,
  • identyfikacja fałszywej biżuterii,
  • wykrywanie podróbek cennych przedmiotów.   

Dowiedz się, czy warto inwestować w platynę i pallad.

Bullion DNA Reader – technologia do weryfikacji autentyczności monet Kanadyjski Liść Klonu

Technologia Bullion DNA Reader jest wykorzystywana w Mennicy Kapitałowej do weryfikowania autentyczności złotych i srebrnych monet Kanadyjski Liść Klonu. Ponadto, Mennica Kapitałowa jest pierwszym autoryzowanym sprzedawcą Bullion DNA w Polsce.

Korzystając z dedykowanej aplikacji, nasi pracownicy mogą w szybki łatwy sposób zweryfikować autentyczność jednej z najpopularniejszych na świecie monet bulionowych, a proces weryfikacji przebiega w trzech prostych krokach:

  • umieszczenie monety w urządzeniu, które połączone jest z komputerem,
  • wykonanie za pośrednictwem aplikacji zdjęcia wysokiej jakości,
  • dopasowanie zdjęcia do obrazu znajdującego się w bazie danych The Royal Canadian Mint.

Dzięki technologii Bullion DNA, moneta Kanadyjski Liść Klonu należy do najbezpieczniejszych monet bulionowych na świecie, a te kupowane w Mennicy Kapitałowej są gwarancją najwyższej jakości i autentyczności.  

Obraz przedstawiający urządzenie Bullion DNA Reader wraz z analizowaną złotą monetą Kanadyjski Liść Klonu.

Bullion DNA Reader

Cechy:

  • dedykowana aplikacja kompatybilna z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi,
  • wykorzystanie metody DNA (Digital Non-destructive Activation), będącej elementem technologii zwanej DNA Anti-Counterfeiting Technology zabezpieczającej monety przed fałszerstwem,
  • algorytm-kod (unikalny podpis), umieszczony na monecie weryfikowany w oparciu o bazę danych administrowaną przez The Royal Canadian Mint,
  • oprogramowanie nieinwazyjne i nieszkodliwe dla monet,
  • szybkość - weryfikacja autentyczności monety w ciągu kilku sekund,
  • łatwość obsługi - intuicyjne oprogramowanie.

Zastosowanie:

  • weryfikacja autentyczności monet Kanadyjski Liść Klonu  
Obraz przedstawiający elementy złotej monety Kanadyjski Liść Klonu weryfikowane z wykorzystaniem Bullion DNA Reader.

Elementy złotej monety Kanadyjski Liść Klonu weryfikowane z wykorzystaniem Bullion DNA Reader

GoldScreenSensor – testowanie metali szlachetnych w dwóch krokach, bez konieczności wyjmowania z opakowania

GoldScreenSensor firmy Goldanalytix to tester metali szlachetnych, który w łatwy i prosty sposób pozwala na weryfikację metali szlachetnych, zapewniając tym samym bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji.

Testowanie metali szlachetnych z wykorzystaniem GoldScreenSensor składa się z dwóch kroków:

  • umieszczenie przedmiotu na polu czujnika,
  • weryfikacja i wynik, ze szczegółową informacją o stopach złota, srebra, platyny i palladu lub materiałach typowych dla podróbek.

Niewątpliwą zaletą testera jest sposób, w jaki urządzenie weryfikuje przedmiot, a mianowicie „przechodzi” przez kolejne warstwy złota, które mogą być platerowane, czyli pokryte cienką warstwą metalu.

Obraz przedstawiający tester metali szlachetnych GoldScreenSensor.

Tester metali szlachetnych GoldScreenSensor

Cechy:

  • szybki i prosty w obsłudze,
  • kompaktowe, niewielkich rozmiarów urządzenie,
  • nieinwazyjny i nieszkodliwy dla produktów.

Zastosowanie:

  • weryfikacja autentyczności monet i sztabek od około ¼ do 1 uncji,
  • identyfikacja podróbek wykonanych z wolframu i stopów wolframu.  

Sigma Metalytics – urządzenie do szybkiej weryfikacji metali szlachetnych i identyfikacji podróbek

Sigma Metalytics to weryfikator metali szlachetnych działający na zasadzie fal elektromagnetycznych, które wnikają głęboko w badany przedmiot. Służy między innymi do sprawdzania autentyczności złota i srebra. W przeciwieństwie do innych metod testowania, poszycie i cechy powierzchni nie wpływają znacząco na zdolność urządzenia do pomiaru metalu znajdującego się pod spodem. Weryfikator może „przejrzeć” plastikowe pudełka i torby, dzięki czemu monety lub sztabki nie muszą być wyjmowane z opakowań ochronnych.

Urządzenie jest niezwykle szybkie – ocena badanego przedmiotu przebiega w czasie poniżej jednej sekundy. Sigma Metalytics nie wykorzystuje żadnych środków chemicznych ani nie powoduje fizycznego uszkodzenia testowanej monety lub sztabki.

Przyrząd jest wyposażony w kilka czujników (sensor w obudowie głównej oraz zewnętrzne mierniki, tzw. „różdżki”, podłączane za pomocą kabla), które służą do weryfikowania próbek o różnej wielkości:

  • największy czujnik znajduje się w głównej obudowie i jest używany do dużych próbek, takich jak monety i sztabki o masie 1 uncji,
  • duża „różdżka” służy do monet o wadze od ¼ do 1 uncji,
  • małej różdżki można używać do mniejszych próbek, takich jak 1-gramowe sztabki i CombiBary, monety 1/10 uncji itp.
Obraz przedstawiający weryfikator metali szlachetnych Sigma Metalytics.

Sigma Metalytics - weryfikator metali szlachetnych

Cechy:

  • szeroki wachlarz detekcji metali,
  • odczyt masy metalu bez powłoki i platerowania,
  • pomiar przedmiotów możliwy w opakowaniu,
  • szybki – odczyt wyników poniżej jednej minuty,
  • kompaktowe, niewielkich rozmiarów urządzenie,
  • nieinwazyjny i nieszkodliwy dla produktów,
  • łatwość obsługi - intuicyjne użytkowanie.

Zastosowanie:

  • weryfikacja autentyczności monet i sztabek od zróżnicowanej gramaturze,
  • identyfikacja podróbek.  

Sprawdź, czym jest i jak działa gęstościomierz. Dowiedz się, jak sprawdzić autentyczność monet.

Jeśli są Państwo ciekawi jak nasz sprzęt sprawdza się w praktyce, zapraszamy do jednego z naszych oddziałów stacjonarnych w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Białymstoku, Łodzi lub Bydgoszczy, gdzie w Państwa obecności zweryfikujemy zakupiony u nas produkt bądź też, poddamy analizie np. złotą monetę lub srebrną sztabę będącą przedmiotem skupu.

pixel