PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Co to znaczy uncja? Dlaczego złoto waży się w uncjach?

2024-11-18

Aby sprzedaż i skup złota mógł być precyzyjny, konieczne jest posługiwanie się uniwersalną jednostką miary, przydatną zarówno w transakcjach krajowych, jak i międzynarodowych. Przyjęło się, że masę złota podajemy w uncjach trojańskich. Czym jednak jest uncja i dlaczego właśnie ta jednostka znalazła zastosowanie w handlu złotem?

Uncja – co to jest?

Uncja (oz) to jednostka masy lub objętości płynów, która jest stosowana głównie w krajach anglosaskich. W uncjach podajemy nie tylko wagę metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro, platyna i pallad – uncje są również stosowane w branży kosmetycznej, medycznej, chemicznej czy spożywczej. Nazwa „uncja” ma swoje korzenie w łacińskim słowie uncia, natomiast jej skrótowy zapis (oz) pochodzi od włoskiego słowa onza. Istnieje wiele wariantów uncji, a każda z nich odnosi się do różnych jednostek wagi. Należy pamiętać, że w przypadku metali szlachetnych mamy do czynienia zawsze z uncją trojańską. 

Rodzaje uncji:

  • uncja trojańska (jubilerska) – 31,1035 g,
  • uncja międzynarodowa (handlowa) – 28,35 g,
  • uncja rzymska – 27,288 g,
  • uncja Marii Teresy – 28,0668 g,
  • holenderska uncja metryczna – 100 g,
  • chińska uncja metryczna – 50 g.

Skąd się wzięła uncja trojańska?

Choć jej nazwa kojarzy się z mityczną Troją, w rzeczywistości jest to nawiązanie do francuskiego miasta Troyes, które w średniowieczu było ważnym ośrodkiem handlowym. Jednostki miary stosowano już w starożytności do ważenia metali i towarów – w przeszłości były one jednak bardzo zróżnicowane i zależały od konkretnego regionu. 

Historia uncji trojańskiej sięga czasów średniowiecznych, kiedy to w Troyes wprowadzono system wagowy do precyzyjnego określania masy złota, srebra i innych metali szlachetnych. Wkrótce uncję trojańską zaczęto stosować na całym świecie, a system ten najlepiej przyjął się na terenie obecnej Wielkiej Brytanii. Wprowadzenie uncji trojańskiej znacząco ułatwiło międzynarodowy handel metalami szlachetnymi.

Dowiedz się więcej: Jakie czynniki będą miały wpły na cenę złota w 2025 roku? Analiza

Dlaczego złoto ważymy w uncjach?

Waga złota, srebra i innych metali szlachetnych od wieków była podawana w uncjach trojańskich i ta tradycja przetrwała do dziś. Historia uncji trojańskiej jest ściśle związana z handlem metalami szlachetnymi, dzięki czemu uncja jest czymś więcej niż jednostką miary – to symbol historycznego dziedzictwa, które przetrwało do czasów współczesnych i dziś doskonale sprawdza się w handlu globalnym, oddziałując na międzynarodowe rynki finansowe. Jedna uncja trojańska odpowiada 31,1035 gramom. Stosowanie tej jednostki umożliwia standaryzację handlu złotem, dzięki czemu kupujący i sprzedający na całym świecie mogą używać tej samej jednostki, bez zbędnych przeliczeń. W handlu międzynarodowym uncję trojańską stosuje się więc zarówno z powodów historycznych, jak i z potrzeby ujednolicenia wartości transakcji.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić, czy coś jest złote? Cechy charakterystyczne złota

Jakie inne jednostki miary są stosowane dla złota?

Uncja trojańska jest kluczową jednostką miary w obrocie metalami szlachetnymi. Poza tym złoto jest również mierzone w gramach i kilogramach (dotyczy to głównie sztabek złota), jednak w transakcjach międzynarodowych i na giełdach dominująca jest uncja trojańska. Na stronie głównej Mennicy Kapitałowej aktualne kursy cen złota i srebra podajemy zarówno w uncjach, jak i gramach.

Uncję trojańską najczęściej stosuje się w odniesieniu do monet bulionowych. Wagą wyjściową jest 1 oz, a poszczególne monety można kupić też w innych wariantach, np. 1/2 oz, 1/4 oz, 1/10 oz, 1/20 oz, 1/25 oz. Złote monety bulionowe 1 oz są najbardziej popularne wśród inwestorów, gdyż można je łatwo spieniężyć w skupie. Dotyczy to szczególnie najbardziej popularnych monet 1 oz (Kanadyjski Liść Klonu, Australijski Kangur, Britannia, Wiedeńscy Filharmonicy, Krugerrand, Amerykański Orzeł, Amerykański Bizon), które są indywidualnie wyceniane.

Dowiedz się więcej: Co warto wiedzieć przed inwestycją w złoto w 2024 i 2025 roku?

Zakup uncji złota – czy to się opłaca?

Opłacalność inwestycji zależy w dużej mierze od aktualnego kursu złota, dlatego przed zakupem warto sprawdzić ceny z ostatnich tygodni oraz przewidywania ekspertów. Na ceny złota wpływają m.in. warunki gospodarcze, kryzysy geopolityczne czy globalny popyt. Ceny tego kruszcu są zmienne, a wartość złota rośnie wraz ze spadkiem wartości dolara amerykańskiego. Wszelkiego rodzaju kryzysy gospodarcze również przyczyniają się wzrostu cen tego metalu szlachetnego, dlatego złoto najlepiej kupować przed kryzysem.

Kruszec ten jest postrzegany jako tzw. bezpieczna przystań w czasach rosnącej inflacji i niepewności ekonomicznej. Zakup 1 oz złota inwestycyjnego to sposób na dywersyfikację portfela oraz zabezpieczenie się przed spadkiem wartości pieniądza. Warto też pamiętać, że złoto jest polecane raczej do długoterminowych inwestycji, a zakup złota może być częścią większej strategii inwestycyjnej i towarzyszyć innym opcjom, takim jak zakup akcji, obligacji czy nieruchomości.

W ofercie Mennicy Kapitałowej znajdziesz złote monety bulionowe 1 oz z najlepszych światowych mennic, takich jak Münze Österreich, Perth Mint, Royal Australian Mint, Royal Canadian Mint, Rand Refinery, U.S. Mint czy Royal Mint. Nasi Klienci najczęściej wybierają właśnie monety jednouncjowe.

pixel