PLN/oz PLN/g
PLN/oz PLN/g

Jak i gdzie bezpiecznie sprzedać złoto inwestycyjne? Poradnik

2024-11-22

Sprzedaż złota inwestycyjnego wymaga odpowiedniej strategii i znajomości czynników mających wpływ na ceny kruszcu. Złoto inwestycyjne można dość łatwo spieniężyć, jednak za tę samą monetę bulionową otrzymamy różne propozycje cen – w zależności od kupującego. Sprawdź zasady bezpiecznej sprzedaży złota, która pozwoli Ci zminimalizować ryzyko i uzyskać uczciwą cenę.

Jak sprawdzić cenę złota?

Zanim zdecydujesz się na sprzedaż, sprawdź aktualną cenę rynkową uncji złota, czyli tzw. spot price. Możesz to zrobić np. na stronie goldprice.org, która pokazuje ceny w różnych walutach, w tym w PLN. Walutą wyjściową dla złota jest dolar amerykański (USD), gdyż uncja złota jest wyceniana właśnie w amerykańskiej walucie. Na aktualną cenę kruszcu wpływa wiele czynników ekonomicznych, gospodarczych i geopolitycznych, dlatego ceny złota zmieniają się w zależności od globalnych warunków gospodarczych.

Dowiedz się więcej: Co to znaczy uncja? Dlaczego złoto waży się w uncjach?

Dlaczego warto znać aktualną cenę rynkową złota?

  • Optymalizacja ceny sprzedaży – cena złota zmienia się codziennie w odpowiedzi na globalne czynniki, takie jak polityka monetarna, inflacja czy stopy procentowe. Sprawdzając aktualne ceny, możesz sprzedać złoto w optymalnym momencie i zmaksymalizować zysk.
  • Świadomość wartości – znając aktualną cenę uncji, wiesz, jaka jest rzeczywista wartość posiadanego złota, dzięki czemu możesz uniknąć sprzedaży poniżej wartości rynkowej.
  • Porównanie ofert – możesz porównać różne oferty od dealerów złota, lombardów czy prywatnych kupców. Sprawdzając ceny złota, unikasz nieuczciwych transakcji.
  • Możliwość negocjacji – posiadając aktualne dane, możesz negocjować warunki sprzedaży, a znajomość ceny rynkowej daje Ci przewagę w rozmowach z potencjalnym kupcem.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić, czy coś jest złote? Cechy charakterystyczne złota

Jak sprzedać złoto bez podatku?

Sprzedaż złota po upływie 6 miesięcy – licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił zakup – jest zwolniona z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych PIT. Po tym czasie zakup można uznać za formę przechowywania kapitału.

Jeśli natomiast sprzedasz złoto przed upływem 6 miesięcy, osiągnięty dochód zostanie opodatkowany tzw. podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych uzyskanych ze sprzedaży, który wynosi 19%.

Dowiedz się więcej: Jakie czynniki będą miały wpły na cenę złota w 2025 roku? Analiza

Jak sprzedać złoto z zyskiem?

Zamiarem każdego inwestora jest sprzedaż złota z zyskiem, czyli po cenie wyższej niż cena zakupu. Inwestowanie w złoto wymaga cierpliwości, dobrej strategii i śledzenia aktualnych cen rynkowych. Może się zdarzyć, że przez długi czas cena złota będzie niższa niż w chwili zakupu, co oznacza, że powinniśmy zaczekać na wzrost wartości surowca. Skąd wiedzieć, kiedy on nastąpi? 

Złoto drożeje pod wpływem kilku czynników, takich jak:

  • niepewność gospodarcza i polityczna,
  • konflikty międzynarodowe,
  • kryzysy finansowe,
  • wzrost inflacji,
  • osłabienie dolara amerykańskiego,
  • spadek stóp procentowych,
  • rosnący dług publiczny,
  • luzowanie ilościowe,
  • zwiększony popyt inwestycyjny i przemysłowy,
  • rosnące koszty wydobycia złota.

Złoto stanowi doskonałe zabezpieczenie kapitału przed utratą wartości, dlatego zwyczajnie nie opłaca się sprzedawać go ze stratą, zwłaszcza że analitycy Goldman Sachs Research przewidują wzrost wartości złota w 2025 roku nawet do 2 900 USD za uncję. Chwilowe wahania cen złota nie powinny być więc powodem do niepokoju, a sprzedaż zawsze warto odłożyć na moment, w którym możemy zyskać na transakcji.

Dowiedz się więcej: Co warto wiedzieć przed inwestycją w złoto w 2024 i 2025 roku?

Jak NIE sprzedawać złota?

Sprzedaż złota inwestycyjnego wymaga zachowania ostrożności, ponieważ istnieje wiele pułapek, które mogą doprowadzić do strat finansowych. Dowiedz się, jak NIE sprzedawać złota i na co uważać podczas dokonywania transakcji. 

  • Nie sprzedawaj w pośpiechu – złoto z reguły nie jest inwestycją krótkoterminową, dlatego nie opłaca się kupowania i szybkiego odsprzedawania złota bez sprawdzania aktualnych cen rynkowych i prognoz. 
  • Nie sprzedawaj przed upływem 6 miesięcy od zakupu – w ten sposób unikniesz konieczności płacenia podatku Belki.
  • Nie sprzedawaj bez porównania ofert – przed sprzedażą porównaj oferty kilku skupów i wybierz najlepszą propozycję. W skupie Mennicy Kapitałowej istnieje możliwość negocjacji cen przy większych ilościach oraz unikatowych produktach, a osobom, które mogą zaakceptować dłuższy czas oczekiwania w zamian za wyższe kwoty, proponujemy sprzedaż komisową.
  • Nie sprzedawaj złota, gdy jego wartość jest niska – podczas spadku cen złota nie opłaca się sprzedawać kruszcu, chyba że pilnie potrzebujesz gotówki. Złoto ma tendencję do długoterminowego wzrostu, dlatego lepiej poczekać na lepszy czas.
  • Unikaj nieuczciwych kupców – nie sprzedawaj złota nieznanym osobom lub firmom mającym złą reputację. Sprawdzaj wiarygodność swoich kupców, zwłaszcza jeśli sprzedajesz online: transakcje bez odpowiednich zabezpieczeń stwarzają ryzyko oszustwa.

Dbaj również o odpowiednie przechowywanie złota inwestycyjnego. Jeśli kupujesz złote sztabki CertiCard, nie wyjmuj ich z oryginalnego opakowania, które stanowi równocześnie certyfikat autentyczności. Jeśli nie będziesz w stanie udowodnić autentyczności złota, kupcy mogą zaoferować niższe ceny lub odmówić zakupu.

Gdzie bezpiecznie sprzedać złoto?

Złoto inwestycyjne możemy sprzedać zarówno stacjonarnie, jak i online. Aby sprzedaż była opłacalna i bezpieczna, trzeba pamiętać o odpowiednich warunkach transakcji.

Sprzedaż stacjonarna

Złoto skupują m.in. dealerzy metali szlachetnych, lombardy, kantory, jubilerzy czy sklepy numizmatyczne. Złoto można również sprzedać osobie prywatnej. Trzeba jednak pamiętać, że uczciwą wycenę zapewniają głównie dystrybutorzy i producenci złota inwestycyjnego, a lombardy i jubilerzy mogą naliczać wysokie marże. Najbezpieczniejszą opcją jest więc sprzedaż złota u dealera cieszącego się dobrą reputacją. 

W Polsce działalność dealerów metali szlachetnych jest regulowana przez Ustawę z dnia z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe. Dokument określa prawa i obowiązki podmiotu w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych (np. złotych monet bulionowych) oraz pośrednictwa w ich kupnie i sprzedaży. Podmioty prowadzące taką działalność mają obowiązek wpisu do tzw. działalności kantorowej, a rejestr prowadzony jest przez Narodowy Bank Polski (NBP). Wiarygodność dealera można więc sprawdzić w oficjalnym Rejestrze Kantorów (kantor.nbp.pl)

Mennica Kapitałowa prowadzi skup złota inwestycyjnego w oddziałach stacjonarnych w całej Polsce (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Białystok, Katowice, Wrocław, Łódź, Bydgoszcz, Rzeszów). Oferujemy wycenę na miejscu – po jej zaakceptowaniu otrzymasz gotówkę od ręki. 

Sprzedaż online

Alternatywą dla sprzedaży stacjonarnej są transakcje online. Choć jest to wygodna opcja, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu takiej operacji. Sprzedaż online polega najczęściej na przesłaniu złota do kupującego w celu dokonania wyceny, dlatego tak ważne jest korzystanie z usług wiarygodnych dealerów.

W Mennicy Kapitałowej prowadzimy zarówno skup stacjonarny, jak i online. W tym drugim przypadku wystarczy skontaktować się z nami mailowo lub telefonicznie, by ustalić szczegóły transakcji. Jeśli zdecydujesz się przekazać złote sztabki lub monety do wyceny, zamówimy kuriera na nasz koszt. Po odebraniu paczki dokonamy wyceny złota, a jeśli zaakceptujesz naszą ofertę, w ciągu 24 godzin wyślemy ustaloną kwotę na Twoje konto bankowe. Aktualne cenyskupu monet, sztabek i złomu znajdziesz w naszym cenniku.

Informacje odnośnie realizacji zamówień internetowych. kliknij
pixel